Uczelnie morskie kojarzą się przede wszystkim z kształceniem przyszłych wilków morskich, tymczasem na Akademii Morskiej w Szczecinie studiują także panie (nie wiem, czy mogę napisać „wilczyce morskie”) i to na kierunkach i specjalnościach uznawanych tradycyjnie za męskie. W roku akademickim 2014/2015 pierwszy raz w studenckich ławach na prawie 1000 pierwszoroczniaków zasiadło 260 kobiet.
O ile na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu widok pań w akademickich ławach nikogo nie dziwi, to warto zwrócić uwagę, że panie coraz częściej decydują się na studia na Wydziale Nawigacyjnym lub Wydziale Mechanicznym. Na Wydziale Nawigacyjnym wśród 1045 studentów jest 197 dziewcząt. Na Wydziale Mechanicznym – uznawanym przez wielu studentów i wykładowców za najtrudniejszy – wśród 658 studentów jest 20 pań.
W naszym kraju kobiety na stanowiskach oficerskich na statkach wciąż są rzadkością, tymczasem w wielu krajach Europy i świata kobieta kapitan, czy piękna pani chief traktowana jest zupełnie naturalnie. O promocji udziału kobiet w szeroko rozumianej gospodarce morskiej traktuje rezolucja podjęta podczas konferencji w Manili w roku 2010. W dokumencie wskazuje się na konieczność tworzenia warunków do jak najszerszego udziału kobiet w gospodarce morskiej, w tym także zdobywania kwalifikacji umożliwiających bezpośrednią pracę na morzu. Rezolucja nawołuje do równego traktowania kobiet i mężczyzn w dostępie do zawodów we wszystkich sektorach morskich.
W Akademii Morskiej w Szczecinie panie nie tylko studiują, ale także coraz częściej są cenionymi nauczycielami akademickimi. Na Wydziale Nawigacyjnym prodziekanem ds. studiów stacjonarnych jest mgr inż. kpt. ż.w. Barbara Kwiecińska. Pani kapitan prowadzi zajęcia z nawigacji. Na Wydziale Mechanicznym funkcję prodziekana ds. studiów stacjonarnych sprawuje dr hab. inż. Katarzyna Gawdzińska, prowadząca zajęcia z przedmiotu materiałoznawstwo okrętowe oraz technologia materiałów.
W sumie na szczecińskiej uczelni morskiej na 260 pracowników naukowo-dydaktycznych jest 70 pań i wiele wskazuje na to, że liczba przedstawicielek płci pięknej zarówno wśród studentów, jak i wykładowców będzie rosła.
Wszystkim Paniom w dniu ich święta w imieniu redakcji naszego portalu, składamy najserdeczniejsze życzenia.
InfoMare.pl