Poziom wody w zbiorniku Racibórz Dolny, który przechwycił falę wezbraniową na Odrze stabilizuje się, nie zwiększa się już ilość gromadzonej w nim wody – wynika z informacji przekazanych PAP przez przedstawicieli Wód Polskich.
Sytuacja hydro-meteorologiczna stabilizuje się, a wraz z nią poziom wód w zbiorniku - powiedziała we wtorek po południu PAP rzeczniczka Wód Polskich, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Linda Hofman.
Do godz. 12 we wtorek zbiornik Racibórz Dolny zgromadził 147,9 mln m sześc. wody, co stanowi ok. 80 proc. jego pojemności.
"Obserwujemy stabilizację poziomu wody w zbiorniku, nie zwiększa się już ilość gromadzonej w nim wody. W tej chwili odpływ wody ze zbiornika odbywa się zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą na tym obiekcie. Ze względu na poziom wody w zbiorniku ten odpływ odbywa się samoczynnie" - opisywała Hofman.
Jak dodali przedstawiciele Wód Polskich w Gliwicach w opublikowanym późnym południem komunikacie, zbiornik Racibórz Dolny, który zgromadził 147 mln m sześc. wody, przechwycił falę wezbraniową, w godzinach porannych we wtorek w zbiorniku zrównał się dopływ z odpływem.
Stabilizuje się poziom wód w zbiorniku Racibórz Dolny. Do godz. 16.00 zbiornik zgromadził ok 147mln m3 wody. Na obszarze RZGW w Gliwicach obowiązuje zakaz poruszania się po wałach. Woda opada ale zlewnia Wisły i Odry jest nią nasycona: https://t.co/1oL63eHf7V pic.twitter.com/A0iXhJfkJY
— RZGW w Gliwicach (@RZGWwGliwicach) September 17, 2024
"Aktualnie woda odpływa ze zbiornika samoczynnie w sposób zgodny z zapisami instrukcji gospodarowania wodą. Zamknięte są zasuwy upustów dennych. Od godzin popołudniowych dnia 17.09.2024 r., z uwagi na zmniejszony dopływ wody do zbiornika, powinna zacząć obniżać się rzędna na obiekcie, z czym będzie związane zmniejszanie się odpływów ze zbiornika. Odpływ samoczynnie będzie się zmniejszał. Gdy się obniży, będą uruchamiane upusty denne. Za ich pomocą oraz za pomocą zasuw w przęsłach zbiornik będzie opróżniany, zgodnie z instrukcją eksploatacji" - opisywali przedstawiciele Wód Polskich.
Zaznaczyli też, że zbiorniki wielofunkcyjne w obszarze Wód Polskich w Gliwicach zachowują rezerwę powodziową.
Ok. godz. 18 we wtorek poziom wody na Odrze w przygranicznych Chałupkach, powyżej zbiornika Racibórz, wynosił 541 cm, podczas gdy o godz. 7. były to 604 cm. W niedzielę wskazanie sięgnęło 714 cm, przy stanie alarmowym 420 cm.
Na sąsiednim wodowskazie Olza na Odrze, również powyżej zbiornika Racibórz Dolny, przed polderem Buków, we wtorek późnym popołudniem poziom wody wynosił 847 cm. Najwyższy stan, 981 cm, zmierzono tam w poniedziałek nad ranem. Stan alarmowy w tym miejscu to 610 cm.
Zbiornik Racibórz Dolny o pojemności 185 mln m sześc. zaczął być napełniany od niedzieli rano, aby przejąć nadmiar wód napływających Odrą. Budowę suchego zbiornika w Raciborzu ukończono na przełomie maja i czerwca 2020 r. Zajmuje on powierzchnię 26 km kw., długość zapór zbiornika wynosi ponad 20 km. Koszt inwestycji dofinansowanej ze środków Unii Europejskiej, Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu Państwa wyniósł ok. 2 mld zł. Ze zbiornikiem Racibórz współpracuje położony powyżej polder Buków, którego pojemność powodziowa sięga 57 mln m sześc.