Bezpieczeństwo

Palenie blach na fregatę Miecznik stanowi kolejny etap naszych działań, których celem jest wzmocnienie polskiej marynarki wojennej – powiedział w środę szef MON Mariusz Błaszczak w stoczni w Gdyni. Jak dodał, trzy fregaty w programie Miecznik będą stanowiły nową jakość w polskiej Marynarce Wojennej.

W środę, w gdyńskiej stoczni szef MON wziął udział w paleniu blach na pierwszą z trzech fregat Miecznik. Symbolicznie rozpoczęło to proces ich budowy.

Trzy fregaty w programie Miecznik będą stanowiły nową jakość w polskiej Marynarce Wojennej. Będą silnie uzbrojone zarówno jeśli chodzi o broń ofensywną, jak i broń przeciwlotniczą - zaznaczył Błaszczak.

Dodał, że wraz prezydentem Andrzejem Dudą i szefem BBN Jackiem Siewierą wielokrotnie rozmawiali na temat Marynarki Wojennej i "w konsekwencji tych ustaleń" mamy kolejny etap jej wzmocnienia. "Ktoś mógłby powiedzieć, że po wstąpieniu Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego być może siła polskiej Marynarki Wojennej nie jest tak niezbędna. Nie, właśnie jest niezbędna, by zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie" – podkreślił. Zaznaczył, że Marynarka Wojenna odgrywa ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa całego NATO.

Szef MON wskazał, że budowa fregaty odbywa się w polskiej stoczni, a to z kolei gwarantuje jej rozwój i stałe zatrudnienie dla pracowników.

Cieszę się, że jesteście państwo gotowi podejmować wyzwania i jestem pewien, że mu podołacie – dodał.

Umowa między Agencją Uzbrojenia MON i konsorcjum PGZ Miecznik została podpisana w 2021 r. Program Miecznik zakłada budowę trzech wielozadaniowych fregat dla Marynarki Wojennej. Okręty mają m.in. zabezpieczać szlaki żeglugowe i infrastrukturę energetyczną, a także wypełniać zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO. Będą wyposażone w nowoczesne systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe. Według planów pierwsza fregata ma zostać zwodowana w III kwartale 2026 roku, a dwa lata później przekazana Marynarce Wojennej. Ostatnia, trzecia fregata, w zostać przekazana Marynarce Wojennej w II kwartale 2031.

Autorka: Daria Al Shehabi, Krzysztof Wójcik

dsk/ kszy/ mok/

-1 * miliardów PLN
Za 8 miliardów złotych nikt przy zdrowych zmysłach nie wybuduje nawet dwóch przyzwoicie wyposażonych fregat. Dla naszych fregaty zaplanowano "średni" standard uzbrojenia o ile można to tak określić To co lepsze ( rakiety p.lot. )ma być w przyszłości. Czy będzie - jeden Bóg wie? Efektem będą...duże patrolowce podobnie jak korweta Gawron i to może dwa a nie trzy o ile rząd nie znajdzie dodatkowych 8 miliardów złotych. Taka fregata jak zaplanowano w projekcie MIECZNIK kosztuje ponad 5 miliardów złotych. Dodatkowo kto ma budować te okręty? Podnajęte przez stocznie firmy? Szkolnictwa stoczniowego nie ma od lat. Może PGZ skorzysta tu z doświadczeń firmy BABCOCK i razem z panem ministrem Czarnkiem uruchomią szkolnictwo zawodowe dla stoczni? Jest ostatni dzwonek aby to zrobić.
17 sierpień 2023 : 11:04 JMK | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter