Bezpieczeństwo

W ciągu dziewięciu minionych dni Rosjanie uszkodzili 26 obiektów infrastruktury portowej i pięć cywilnych statków; siły rosyjskie blokują żeglugę w okolicach Krymu i w pobliżu wód terytorialnych Bułgarii, ograniczając w ten sposób ruch statków płynących w kierunku ukraińskich portów morskich - poinformował wicepremier i minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow.

Ostatnie uderzenie w infrastrukturę portową w obwodzie odeskim na południu Ukrainy miało miejsce w nocy ze środy na czwartek; zginął ochroniarz, uszkodzeniu uległ terminal towarowy - powiedział w czwartek Ołeh Kiper, gubernator obwodu odeskiego.

Również w czwartek zastępca szefa Ukraińskiego Banku Centralnego Serhij Nikołajczuk, cytowany przez agencję Reutera powiedział, że korytarz zbożowy na Morzu Czarnym pozostanie zamknięty do zakończenia wojny. Oświadczył to na konferencji prasowej, na której poinformowano o pierwszej obniżce stóp procentowych od czerwca ubiegłego roku. Decyzja Banku Centralnego została podjęta przy założeniu, że korytarz, ustanowiony na mocy zerwanego przez Rosję porozumienia, pozostanie zamknięty. Dodał, że dla ukraińskiego przemysłu zbożowego kluczowe będą alternatywne szlaki eksportowe wiodące przez kraje Europy Środkowej.

17 lipca Rosja zawiesiła swój udział w umowie zbożowej, zawartej w lipcu 2022 roku przy udziale Turcji i ONZ. Gwarantowała ona bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne. W ramach porozumienia Ukraina wyeksportowała ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż. Według ONZ dzięki korytarzowi zbożowemu ceny żywności obniżone zostały o ponad 20 proc. na całym świecie. 

sm/ tebe/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter