Chiny i Kambodża prowadzą pierwsze wspólne manewry morskie na wodach kambodżańskich – podała w poniedziałek agencja Reutera, cytując resort obrony w Pekinie. Manewry trwają w pobliżu bazy marynarki wojennej, którą Chiny pomagały modernizować, wywołując zaniepokojenie USA.
Ponad 200 oficerów i żołnierzy chińskiej armii, marynarki wojennej i jednostek połączonego wsparcia z południowego teatru działań chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) przybyło w ubiegłym tygodniu do Sihanoukville nad Zatoką Tajlandzką w Kambodży na manewry „Jin Long 2023” („Złoty Smok 2023”). Ćwiczenia mają potrwać do 8 kwietnia.
W niedzielę na kambodżańskich wodach ćwiczyły wspólnie dwa okręty marynarki wojennej Kambodży i jedna jednostka chińska – wynika z komunikatu resortu obrony w Pekinie.
W listopadzie 2022 roku chińskie MSZ przyznało, że Chiny pomagają Kambodży w modernizacji bazy marynarki wojennej Ream nad Zatoką Tajlandzką. Rzeczniczka resortu Mao Ning określiła to jako „normalną współpracę”.
Wcześniej dziennik „Washington Post” informował, powołując się na anonimowych urzędników zachodnich, że Chiny w tajemnicy budują w bazie Ream instalacje, mające służyć wyłącznie chińskiej marynarce wojennej. Oba kraje temu zaprzeczyły, a zaniepokojenie tą sprawą wyrażał prezydent USA Joe Biden.
Baza w Kambodży byłaby drugą zamorską bazą chińskiej marynarki wojennej i pierwszą w znaczącym z punktu widzenia strategicznego regionie Indo-Pacyfiku. Według źródeł „WP” jej budowa to element strategii Pekinu związanej z jego ambicjami, by stać się globalnym mocarstwem.
anb/ tebe/