Bezpieczeństwo

Okręt ORP Mewa, cumujący we wtorek 14 lutego br. przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, otrzymał biało-czerwoną banderę i tym samym został uroczyście wcielony do służby Marynarki Wojennej RP. To trzeci z niszczycieli min projektu 258 typu Kormoran II zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku.

W wydarzeniu udział wzięli m.in.: sekretarz stanu, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, zastępca szefa BBN generał dywizji Dariusz Łukowski, dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych generał dywizji Sławomir Drumowicz, wiceadmirał Jarosław Ziemiański - Inspektor Marynarki Wojennej, gen. broni Wiesław Kukuła - dowódca Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, kontradmirał Jarosław Wypijewski - dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, zastępca dowódcy Centrum Operacji Morskich - zastępca dowódcy Komponentu Morskiego komandor Wojciech Sowa, komandor Andrzej Ogrodnik - dowódca 3. Flotylli Okrętów, komandor Piotr Sikora – dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinspektor Andrzej Łapiński.

Przemysł stoczniowy reprezentowali m.in.: Adam Ruszkowski – prezes zarządu Remontowa Holding SA, Marcin Ryngwelski – prezes zarządu Remontowa Shipbuilding SA, prezes zarządu Centrum Techniki Morskiej SA Marcin Wiśniewski i Paweł Lulewicz – prezes zarządu PGZ Stocznia Wojenna. Obecna była także Matka Chrzestna okrętu Anna Kułagin.

Z uwagi na fakt, że uroczystość miała charakter otwarty, zgromadziła także liczne grono mieszkańców Gdyni i okolic.

Dzięki staraniom i wysiłkowi wielu ludzi znajdujemy kolejny element procesu modernizacji Marynarki Wojennej. Wcielenie do Marynarki Wojennej tak nowoczesnego okrętu stawia nasz rodzaj sił zbrojnych w czołówce europejskich sił morskich - mówił wadm Jarosław Ziemiański, inspektor Marynarki Wojennej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

W trakcie uroczystości szef BBN Jacek Siewiera przekazał banderę wojenną dowódcy okrętu kmdr ppor. Bartoszowi Blaszke i proporzec Marynarki Wojennej zastępcy dowódcy Marcie Grządzieli. Szef BBN odczytał także list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym podziękował podmiotom polskiego przemysłu stoczniowego, stojącym za sukcesem, jakim są niszczyciele min typu Kormoran II.

Symboliczne włączenie nowego okrętu do służby w Marynarce Wojennej wieńczy proces budowy i przekazania go Siłom Zbrojnym RP. Cieszę się, że polskie siły morskie zyskały kilka nowych jednostek. Bandera, to jednocześnie symbol przynależności okrętu do państwa. Znak, że jest on jego integralną częścią i będzie wypełniać nie tylko militarne, ale także dyplomatyczne zadania. (…) Z okazji dzisiejszej uroczystości dziękuję podmiotom polskiego przemysłu stoczniowego, które stoją za sukcesem, jakim są niszczyciele min typu Kormoran II. Wyrazy najwyższego uznania składam kierownictwu, kadrze i wszystkim pracownikom stoczni Remontowa Shipbuilding SA. To państwa kompetencje, doświadczenie i determinacja pozwoliły zrealizować jeden z najlepiej wykonanych kontraktów w historii krajowego przemysłu zbrojeniowego. Jestem dumny, że polska firma wzięła pełną odpowiedzialność za skonstruowanie tak znakomitego okrętu i wzorowo wywiązała się ze zobowiązania jego budowy. Gratuluję i dziękuję także pozostałym uczestnikom konsorcjum budującego Kormorana: PGZ Stoczni Wojennej, Ośrodkowi Badawczo-Rozwojowemu Centrum Techniki Morskiej i wszystkim podwykonawcom. Państwa sukces pokazuje, jak kluczowa jest współpraca, w której podmioty państwowe i prywatne nie rywalizują, lecz łączą wysiłki na rzecz realizacji zadania istotnego z punktu widzenia bezpieczeństwa Ojczyzny. Z zadowoleniem przyjąłem decyzję o dalszym pozyskiwaniu niszczycieli min typu Kormoran II i zamówieniu kolejnych takich jednostek. Proces ich budowy pozwoli na wykorzystanie nabytych doświadczeń, a w przyszłości być może uczynienie z okrętów tego typu polskiego produktu eksportowego”.

Jak dodał Prezydent, trwająca już niemal rok agresja Rosji na Ukrainę ma swoje konsekwencje także dla bezpieczeństwa morskiego w skali międzynarodowej, czego przykładem jest zwiększone zagrożenie dla morskiej i brzegowej infrastruktury krytycznej.

ORP Mewa, podobnie jak pozostałe okręty wojny minowej, będzie odgrywać ważną rolę w ochronie tej infrastruktury oraz w zapewnieniu bezpieczeństwa szlaków żeglugowych i portów” – pisał w liście prezydent Andrzej Duda.

Byliśmy na pokładzie ORP Mewa. Zobacz zdjęcia

Kilka słów do uczestników wydarzenia skierował także wicepremier Mariusz Błaszczak. W liście odczytanym przez Łukasza Kudlickiego, dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podkreślił istotę uroczystości, oznaczającej kolejny krok na drodze do budowy potencjału Polski na Bałtyku.

Nowoczesna Marynarka Wojenna zdolna do realizacji różnego typu zadań zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny, jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa kraju. Dzisiejsza ceremonia, wyznaczająca oficjalny początek służby okrętu ORP Mewa w Marynarce Wojennej to kolejny krok na drodze do budowy potencjału Polski na Bałtyku. Budowane w polskiej stoczni niszczyciele min typu Kormoran II to nowoczesne jednostki, specjalizujące się w wąskim, ale kluczowym aspekcie działań na morzu. Załoga ORP Mewa w procesie przekazywania okrętu zdążyła poznać jego możliwości i nauczyć się wykorzystywać wszystkie funkcjonalności wyposażenia (…)”.

ORP Mewa jest trzecim z serii nowoczesnych niszczycieli min, które trafią do gdyńskiego 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Pierwszy z serii ORP Kormoran wszedł do służby 28 listopada 2017 roku. Drugi z serii, ORP Albatros podniósł banderę 28 listopada 2022 r.

Przekazanie okrętu ORP Mewa Marynarce Wojennej nastąpiło w grudniu 2022 roku. Poprzedziły je kilkumiesięczne próby zdawczo-odbiorcze, w trakcie których sprawdzono platformę morską oraz urządzenia i systemy zwalczania zagrożeń minowych. Pomyślne zakończenie prób potwierdziło zdolność okrętu do realizacji jego głównych zadań, do których należy: poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych).

Okręt został zbudowany przez konsorcjum, którego liderem jest stocznia Remontowa Shipbuilding SA. W skład konsorcjum wchodzą także: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

Większe możliwości niszczycieli

ORP Albatros i ORP Mewa różnią się nieco od prototypowego okrętu ORP Kormoran. W przypadku systemów przeciwminowych dodatkowo wyposażono je w sonar holowany KATFISH firmy Kraken, autonomiczny, bezzałogowy pojazd podwodny Gavia oraz sterowany przy pomocy kabloliny lub przewodu światłowodowego pojazd podwodny Double Eagle SAROV firmy SAAB (który zastąpił wcześniej wykorzystywany pojazd podwodny Morświn produkcji Politechniki Gdańskiej). Zachowano inny sprzęt specjalistyczny, jak sonar podkilowy SHL-101/TM, autonomiczny pojazd podwodny Hugin firmy Kongsberg oraz samobieżne ładunki wybuchowe „Głuptak".

Do innych ważnych zmian można zaliczyć wymianę głowicy optoelektronicznej z INDRA na FLIR 280, zmianę zintegrowanego mostka nawigacyjnego na ECPINS firmy OSI, a także instalację mocniejszego steru strumieniowego o mocy 200 kW, co wpłynęło bezpośrednio na poprawę zdolności manewrowych jednostki. Zastosowane zmiany wynikały z doświadczeń i wniosków powstałych w trakcie badań eksploatacyjno-wojskowych prowadzonych na ORP Kormoran, które posłużyły Marynarce Wojennej do wprowadzenia licznych modyfikacji sprzętu i systemów na jednostkach seryjnych.

W czerwcu 2022 roku w trakcie obchodów Święta Marynarki Wojennej, w świnoujskim Porcie Wojennym, minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na budowę trzech kolejnych niszczycieli min, które w latach 2026-27 zasilą z kolei 12 Dywizjon Trałowców w Świnoujściu. Tak więc w najbliższych latach siły obrony przeciwminowej zostaną gruntownie zmodernizowane i łącznie 6 okrętów projektu 258 typu Kormoran II wejdzie w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Agnieszka Latarska, rel (8.FOW)

Fot.: Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

-6 Kamil
Zastanawiam się kto nadaje tym okrętom tak głupie nazwy?
15 luty 2023 : 06:40 Kamil Pl | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9463 4.0261
EUR 4.3014 4.3882
CHF 4.5747 4.6671
GBP 5.1219 5.2253

Newsletter