Bezpieczeństwo

We wtorek, 10 listopada, fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski powróciła do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni. Jednostka gdyńskiej Flotylli reprezentowała Polską Marynarkę Wojenną w ćwiczeniu pk. ORCA na wodach Oceanu Atlantyckiego.

Organizatorem ćwiczenia, które odbyło się od 4 do 6 listopada br. u wybrzeży Brestu, była Francuska Marynarka Wojenna. W międzynarodowym ćwiczeniu pod kryptonimem ORCA oprócz okrętów i lotnictwa Marynarki Wojennej Francji wzięły udział także okręty państw sojuszniczych Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Polski oraz wchodzące w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 - SNMG1 (Standing NATO Maritime Group 1) okręty Marynarki Wojennej Portugalii, Kanady i Belgii.

Podczas szkolenia na morzu okręty stanęły w obliczu różnorodnych i złożonych symulowanych zagrożeń związanych z działalnością okrętów podwodnych i lotnictwa. Głównym celem ćwiczenia było doskonalenie poziomu wyszkolenia sił sojuszu w aspekcie prowadzenia jednych z trudniejszych operacji na morskim teatrze działań - zwalczania okrętów podwodnych.

Siły zdolne do prowadzenia skutecznego poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych mają kluczowe znaczenie dla utrzymania bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych w sytuacjach kryzysowych, ponieważ okręt podwodny to jeden z najefektywniejszych środków bojowych na morzu. Zapewnia skrytość działania i może być wykorzystany do szerokiego spektrum zadań: rozpoznania, operacji uderzeniowych oraz przerywania i tworzenia blokad.

Autonomiczność i nieograniczona dzielność umożliwia jego wykorzystanie w dużej odległości od macierzystych baz. Jeden okręt podwodny może skutecznie sparaliżować funkcjonowanie dużego portu lub zaangażować do działań znaczne siły okrętowe i lotnicze.


Głównym przeznaczeniem fregat rakietowych typu "Oliver Hazard Perry" jest poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych, zwalczanie sił napadu powietrznego, zwalczanie okrętów nawodnych i statków oraz ich zespołów, osłona własnych okrętów i statków oraz ich zespołów, patrolowanie i osłona strategicznych szlaków komunikacyjnych, a także zwalczanie celów powietrznych na dużychi średnich dystansach.
Jednostki są przygotowane do prowadzenia operacji reagowania kryzysowego, zapobiegania konfliktom lokalnym i przeciwdziałania atakom terrorystycznym.

rel (3 FOW)

1 1 1 1
+13 Stocznie
To nie jest tak jak piszecie takiego balaganu jak teraz PIS zrobil w stoczniach nie bylo nawet bar stoczniowy przejeli zeby dac prace swojim
06 kwiecień 2018 : 13:42 Daro | Zgłoś
-17 Bałaganu?? Chłopie wiesz co mówisz??
To przecież PO zamkneło stocznie w momencie gdy np SG SA wychodziła na prostą. To za czasów platfusów w Naucie zatrudniono czterdziestu dyrektorów i większość z nich nigdy nie miała do czynienia ze statkami !!!! teraz jest realna szansa na wyjście na prostą bo mars ostro szkodził stocznią !!!
06 kwiecień 2018 : 16:29 XYZ | Zgłoś
-6 Co zagłąb z ciebie
Co za głąb z ciebie!
07 kwiecień 2018 : 14:10 Jan ek | Zgłoś
+11 NAUTA
A teraz co jest lepiej. Zatrudnianie " kolesi " na różne stanowiska kierownicze jest dobre. A do tego prezesi i taka sama a może nawet większa liczba dyrektorów. Co z tego że są jakieś pomysły - skoro ich realizacja to jedna wielka porażka.
08 kwiecień 2018 : 12:04 Zenon | Zgłoś
+8 ST3
Przykładem zarządzania naszymi pieniędzmi przez WSI i kumpli Tuska, Komorowskiego i Schetyny jest ST3 Offshore. Tylko zlodziej albo idiota placze za czasami Rycha, Zbycha, Mira i Grzesia.
07 kwiecień 2018 : 18:36 Janek62 | Zgłoś
+4 A co PGZ nie daje rady ...
Tym stoczniom potrzebna jest komercjalizacja. W państwowych rękach będą tylko generowały straty i blokowały miejsce dla podmiotów faktycznie chcących remontować i budować statki. Problem tylko gdzie podzieje się ta rzesza "specjalistów" wszelkiej maści. Bo wątpię żeby chcieli na szlifierkę do prywatnej firmy. A na co innego to chyba się nie nadają.
08 kwiecień 2018 : 15:05 Libero | Zgłoś
+4 kolejny "wyznafca"
zasady "małe jest piękne". Szkoda, że to nie ma racji bytu w przemyśle okrętowym ... Same chęci nie wystarczą, trzeba mieć jeszcze możliwości, ale "specjaliści" oderwani od szlifierki nie są w stanie tego zrozumieć.
11 kwiecień 2018 : 06:57 GXV | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.6992 3.774
EUR 4.2445 4.3303
CHF 4.5479 4.6397
GBP 4.947 5.047