Bezpieczeństwo

Z sukcesem zakończyły się końcowe próby odpaleń First of Class (pierwsze dla danego typu okrętu) nowego pocisku przeciwlotniczego Sea Ceptor dla Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy). Oznacza to zakończenie kwalifikacyjnych prób ogniowych w zakresie najnowszych zdolności, które wraz z nowym pociskiem otrzyma brytyjska flota. 

Po pierwszej turze testów, która odbyła się tego lata, przeprowadzono drugi etap. System testowano na pokładzie okrętu HMS Argyll, natomiast sam program prób zakładał sprawdzenie zdolności uzbrojenia w złożonych scenariuszach, w tym także w sytuacjach wymagających szybkiego zwalczania wielu różnych celów jednocześnie.  

Wraz z zakończeniem programu testów fazy rozwojowej systemu Sea Ceptor na HMS Agryll, prace skupią się teraz na integracji tego systemu uzbrojenia na innych fregatach Typ 23 należących do Royal Navy. Pierwsza seria odpaleń związanych z instalacją systemu została z sukcesem przeprowadzona na pokładzie HMS Westminster. Każda z platform Sea Ceptor będzie podlegać podobnym „instalacyjnym” próbom ogniowym w toku wprowadzania ich na okrętach Royal Navy. Okręty, po zamontowaniu nowych środków przeciwlotniczych, wrócą do służby liniowej. 

Sea Ceptor stanowi istotny krok w rozwoju zdolności OPL, w porównaniu z rozwiązaniami starszymi, takimi jak zastępowane przez nowy pocisk w Royal Navy systemy Sea Wolf. Starsze rozwiązanie oferowało okrętom brytyjskim wyłącznie zdolności samoobrony. Pocisk Sea Ceptor pozwoli im na zapewnienie ochrony również dla innych jednostek.  

Manager Programu Sea Ceptor w MBDA, Nick Neale, stwierdził po udanym zakończeniu prób: „Osiągi i zdolności Sea Ceptora zademonstrowano w toku przeprowadzonych przez Royal Navy prób w pełnym zakresie. Biorąc pod uwagę złożoność nowego systemu, spójny i równy poziom udanych prób jaki osiągnięto jest dość niezwykły, i dowodzi jakości procesu weryfikacyjnego i walidacyjnego wdrożonego przez MBDA. 

Pocisk w systemie Sea Ceptor nosi nazwę CAMM (Common Anti-air Modular Missile - wspólny modułowy pocisk przeciwlotniczy). Jego unikalne cechy są kluczowe dla stopniowego zwiększania zdolności: mocny silnik rakietowy podwajający zasięg, w porównaniu z efektorem Sea Wolf, czy też aktywna radiolokacja głowicy naprowadzającej, pozwalająca na atakowanie celów bez potrzeby stosowania złożonych i kosztownych systemów do ich podświetlania.  

CAMM wykorzystuje również system „miękkiego” startu, który używa gazogeneratora do wypchnięcia pocisku z wyrzutni. Takie rozwiązanie zapewnia szereg korzyści, w tym wydłużony zasięg przechwycenia, dzięki zaoszczędzeniu energii zgromadzonej w silniku. Co więcej, platforma, z której pocisk jest odpalany ma mniejsze wymagania w zakresie kosztów obsługi, system na okręcie zajmuje bowiem mniej miejsca, nie ma również potrzeby wdrażania skomplikowanych rozwiązań pozwalających na zarządzanie gorącymi gazami na pokładzie. 

Mimo że jest produktem nowym na rynku, korzyści wynikające z zastosowania pocisku CAMM zyskały już międzynarodowe uznanie. Wielu klientów na całym świecie wybrało ten pocisk jako bazę dla zdolności przeciwlotniczych w przyszłości. 

W ramach systemu współpracy między brytyjskim Ministerstwem Obrony i MBDA, CAMM jest również wprowadzany dla naziemnego systemu Land Ceptor, który ma zastąpić rakiety plot. bazowania lądowego Rapier w British Army. Poprzez ujednolicenie uzbrojenia w zakresie pocisków rakietowych, brytyjskie siły zbrojne uzyskają znaczące korzyści wynikające z obniżenia kosztu cyklu życia systemów, w tym także w zakresie rozwoju, zakupów, wsparcia, czy utrzymywania wspólnego zapasu pocisków.

rel (Koncern MBDA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter