Amerykańska firma telekomunikacyjna Iridium Communications Inc poinformowała w niedzielę, że ostatni kontakt z jej urządzenia znajdującego się na pokładzie zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego miał miejsce w środę - podał Reuters.
Do ostatniego połączenia doszło o godz. 11.36 GMT, w dniu, w którym okręt zniknął.
Argentyńskie Ministerstwo Obrony stwierdziło w sobotę, że siedem nieudanych połączeń satelitarnych mogło pochodzić z zaginionego okrętu.
W oświadczeniu wydanym dla Reuters, Iridium odniosło się do tych raportów i stwierdziło, że w sobotę nie nawiązywano połączeń z zaginionej jednostki za pomocą ich urządzeń, ale na pokładzie łodzi podwodnej może znajdować się sprzęt innej firmy zajmującej się komunikacją satelitarną.
Łączność z okrętem utracono w ub. środę. Znajdował się on wówczas w odległości ok. 432 km od wybrzeży Patagonii. Trwają intensywne poszukiwania z udziałem jednostek nawodnych i lotnictwa Argentyny a także kilku krajów, w tym USA. Akcję poszukiwawczą utrudniają trudne, sztormowe warunki - silny wiatr i wysokie dochodzące do ponad 6 metrów fale. Na pokładzie okrętu znajduje się pierwsza argentyńska oficer marynarki wojennej, z pochodzenia Polka - Eliana Krawczyk.
Marynarka wojenna USA poinformowała, że wysyła do rejonu zaginięcia okrętu zespół wyspecjalizowany w podwodnych poszukiwaniach. Dysponuje on m. in. zdalnie sterowanym robotem i dwoma kapsułami przystosowanymi do transportu ludzi z zatopionych jednostek na powierzchnię.
Według marynarki wojennej Argentyny, okręt ARA San Juan opuścił port Ushuaia w południowej Argentynie na Ziemi Ognistej i zmierzał do nadmorskiego miasta Mar del Plata, w prowincji Buenos Aires. Poinformowano, że okręt miał problemy z łącznością, które mogły być spowodowane awarią elektryczną. Przepisy obowiązujące w marynarce wojennej wymagają, aby okręt podwodny wypłynął na powierzchnię po utracie łączności.
ARA San Juan to jednostka produkcji niemieckiej, napędzana silnikiem Diesla, a w zanurzeniu elektrycznym. Okręt zwodowany został w 1983 roku i jest najnowszym z trzech okrętów podwodnych argentyńskiej marynarki wojennej.
mbud/AL
(arch)
RIP na samym wejściu na ten okręt , jestem byłym stoczniowcem i wiem trochę na temat okrętów !!!
Moim zdaniem to już tylko modlitwa i nadzieja !!!!
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.