Wczoraj, 26 stycznia, minęło 41 lat od pierwszego podniesienia biało-czerwonej bandery na pokładzie okrętu ratowniczego ORP Piast. Z okazji jubileuszu podczas uroczystej zbiórki podniesiono wielką galę banderową i odczytano okolicznościowy rozkaz.
W czasie ostatnich czterech dekad okręt uczestniczył w kilkuset operacjach i ćwiczeniach ratowniczych na szczeblu krajowym i międzynarodowym, a także wykonywał wiele prac na rzecz gospodarki narodowej i dziedzictwa kulturowego, jak chociażby wydobycie wraku kutra CHY-8 czy zabytkowych armat z XVIII wieku dla Centralnego Muzeum Morskiego. W 1991 roku ORP Piast działał na Zatoce Perskiej w ramach operacji „Pustynna Burza”, a w kolejnych latach wielokrotnie uczestniczył w międzynarodowych manewrach BALTOPS i największych ćwiczeniach NATO – STRONG RESOLVE. Brał także udział w manewrach okrętów podwodnych BALTIC PORPOISE, w serii ćwiczeń typu PASSEX, a w ostatnich latach w cyklicznych ćwiczeniach ratowniczych jak CROWN EAGLE, SMER-MEDEX oraz SAREX.
ORP Piast wchodzi w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia. To jeden z dwóch dużych okrętów ratowniczych. Jego głównym zadaniem jest udzielanie pomocy załogom zatopionych okrętów podwodnych. To unikatowa w rejonie Morza Bałtyckiego jednostka, która może prowadzić długotrwałe operacje ratownicze, prace podwodne, badania dna morskiego, a także zadania patrolowe. Okręt może pomagać innym jednostkom na morzu, usuwać uszkodzenia, gasić pożary, ściągać z mielizny, holować oraz odkażać okręty i statki. ORP Piast może prowadzić akcje poszukiwania i ewakuacji rozbitków oraz udzielać poszkodowanym natychmiastowej pomocy w ambulatorium okrętowym. W latach 1997 - 1998 ORP Piast przeszedł generalny remont połączony z modernizacją do projektu 570M (wcześniej 570). Podczas remontu okręt został doposażony w przeznaczone do dokładnego pozycjonowania jednostki cztery duże kotwice (na ramach na dziobie i rufie) oraz pokład do współpracy ze śmigłowcem. Zastosowano nowsze urządzenia manewrowe, ze sterami strumieniowymi na dziobie i rufie. Zamontowano na pokładzie dziobowym dźwig o zwiększonych możliwościach mogący podnieść z dna morza przedmioty o masie do 10 ton. Stare łodzie pokładowe zastąpiono przez dwie nowe hybrydowe. Zmodernizowano dzwon nurkowy. Okręt otrzymał ponadto pojazd do prac podwodnych. Na okręcie zainstalowano system hydrolokacyjny do poszukiwania obiektów na dnie morza.
3. Flotylla Okrętów posiada dwa duże, uniwersalne okręty ratownicze ORP Piast i bliźniaczy ORP Lech, a także dwie mniejsze jednostki ratownicze Zbyszko i Maćko. Okrętem ORP Piast dowodzi kmdr por. Grzegorz Zięba.
3FO