Stocznie, Statki

Od 1 grudnia 2024 roku trwają zapisy na jednoroczne studia podyplomowe w Instytucie Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej: Budowa Okrętów. Jest to druga edycja tych studiów.

Inicjatywa utworzenia tych studiów wyszła ze strony Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE, który objął nad nimi patronat. Pod koniec 2022 roku rozpoczął pracę zespół mieszany reprezentujący uczelnię i pracodawców z FORUM OKRĘTOWEGO, który przygotował szczegółowy program studiów, a obecnie sprawuje merytoryczny nad nim nadzór.

Naszym zamiarem było utworzenie studiów prowadzonych w sposób innowacyjny i ciekawy dla studiujących. Dlatego do prowadzenia wykładów – oprócz naukowców z Politechniki Gdańskiej - zaprosiliśmy wybitnych inżynierów i kadrę menedżerską z przemysłu okrętowego. Poza konkretną wiedzą przekazywaną przez nich w trakcie wykładu, dzielą się swoim bogatym doświadczeniem zawodowym. Wykłady te cieszą się bardzo dużą popularnością wśród studentów, czego wyrazem jest wysoka frekwencja na zajęciach i wysokie noty jakimi zostali nagrodzeni w przeprowadzonych ankietach.

Były Prezes Zarządu DNV Polska Inacio Golebski

W trakcie pierwszego semestru studiów były prezes DNV Polska, a obecnie Honorowy Wiceprezes FORUM OKRĘTOWEGO Inacio Golebski, poprowadził wykłady, w trakcie których omówił tematykę związaną z przepisami obowiązującymi w przemyśle okrętowym. Statki są projektowane, budowane, a potem eksploatowane wg ściśle określonych standardów, nad spełnieniem których czuwają powołane do tego instytucje.

Ich nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpiecznego transportu ludzi, towarów oraz eksploatacji zasobów morskich. Regulacje te podlegają nieustannej weryfikacji, wynikającej z wypadków i katastrof na morzu, ale również z postępu technologicznego oraz – ostatnio - realizacji celów klimatycznych, zmierzających do redukcji emisyjności statków.

Ze względu na dużą ilość tych przepisów i ich fundamentalne znaczenie, bardzo ważne jest przedstawienie ich w sposób jasny i usystematyzowany. Dlatego zaprosiliśmy długoletniego prezesa polskiego oddziału wiodącej światowej instytucji klasyfikacyjnej – DNV – by poprowadził te bardzo ważne wykłady. Omówił on między innymi rolę jaką pełnią Instytucje Klasyfikacyjne i Flagowe oraz IACS, usytuowanie prawne Międzynarodowej Organizacji Morskiej i wydawane przez nie Konwencje i Rezolucje: m.in. SOLAS, MARPOL, LOAD LINE, TONNAGE i inne.

Fot. Sławomir Lewandowski/PortalMorski.pl

Były członek Zarządu ds. handlowych Stoczni Gdynia Andrzej Buczkowski

Również wykłady w pierwszym semestrze z zagadnień prawno-ekonomicznych towarzyszących budowie statków poprowadził Andrzej Buczkowski, były członek zarządu ds. handlowych Stoczni Gdynia i dyrektor ds. handlowych Wartsila Switzerland, Wartsila Finland i Wartsila Polska, a obecnie ekspert FORUM OKRĘTOWEGO.

Budowa i remont statku to dla stoczni przedsięwzięcie biznesowe, dlatego kluczowa dla jego powodzenia jest relacja kupujący-sprzedający. W tym kontekście szczególne znaczenie ma zawarty pomiędzy nimi kontrakt i jego poszczególne zapisy. W trakcie wykładów omówił wagę konkretnych zapisów kontraktowych, oraz możliwe skutki i ryzyka dla stoczni na wypadek ich niedotrzymania.

Omówił także cały model biznesowy przeprowadzenia procesu budowy statku od strony finansowej, w tym relacje z bankami i instytucjami finansowymi udzielającymi kredytu na ich budowę, oraz z firmami ubezpieczającymi zwroty zaliczek. W swojej karierze zawodowej kontraktował liczne, kompletne zaprojektowane i wybudowane przez stocznie w pełni wyposażone statki, których łączna wartość sięgnęła niemal 4 miliardów USD, a omawiane zagadnienia zobrazował konkretnymi przykładami ze swojego bogatego doświadczenia zawodowego.

Fot. Sławomir Lewandowski/PortalMorski.pl

Prezes zarządu stoczni Remontowa Shipbuilding Dariusz Jaguszewski

W drugim semestrze, wykłady z projektowania innowacyjnych, niskoemisyjnych jednostek pływających poprowadzi Dariusz Jaguszewski, prezes zarządu Remontowa Shipbuilding, a wcześniej prezes biura projektowego Remontowa Marine Design & Consulting (RMDC). Obecnie należy również do Rady FORUM OKRĘTOWEGO.

Dla każdego armatora statek to przede wszystkim przedsięwzięcie biznesowe, na którym chce zarabiać pieniądze, a rolą inżyniera reprezentującego biuro projektowe i stocznię jest zaproponowanie mu rozwiązań technicznych – w dialogu techniczno-handlowym z armatorem - by stało się to możliwe.

Dialog ów musi wziąć pod uwagę wszystkie uwarunkowania, w tym wchodzące w życie nowe regulacje ekologiczne, wymuszające na armatorach zastosowanie rozwiązań ograniczających emisję do atmosfery CO2 i innych szkodliwych substancji.

Rolą projektanta jest zaproponowanie armatorowi rozwiązań dostępnych obecnie na rynku lub takie zaprojektowanie jednostki, by w przyszłości można było zastosować mające dopiero wejść rozwiązania techniczne ograniczające emisję. Potem następuje etap budowy jednostki, oraz próby dokowe i morskie, które ostatecznie mają potwierdzić poczynione uzgodnienia.

Mając duże doświadczenie w tym obszarze – szczególnie w projektowaniu i budowie jednostek z napędem LNG i hybrydowym - ale również w zastosowaniu innych proekologicznych rozwiązań, podzieli się nim ze studentami.


Udział wybitnych przedstawicieli polskiego przemysłu okrętowego, prowadzących zajęcia na Studiach Podyplomowych – Budowa Okrętów, bardzo je wzbogaca i uatrakcyjnia.

Studia te są tak pomyślane, aby praktycznie były dla wszystkich: dla osób nie mających podstaw okrętowych, jak również dla tych pracujących wiele lat w przemyśle okrętowym, ale chcących poznać, czy odświeżyć swoją wiedzę w przedmiotach, które nie dotyczą ich bezpośredniej codziennej aktywności.

W wielu obszarach nastąpił duży postęp technologiczny i zmiany, dlatego dla części osób, które studiowały wiele lat temu – jak niżej podpisany - warto rozważyć odświeżenie swojej wiedzy w usystematyzowany sposób. Na zajęciach panuje otwarta, koleżeńska atmosfera, zachęcająca do zadawania pytań i dyskusji.

Do kolejnych edycji studiów, FORUM OKRĘTOWE zaprosi inżynierów i menedżerów również z innych firm – nie tylko ze stoczni, ale również z biur projektowych i spółek produkujących wyposażenie okrętowe oraz ośrodków naukowo-badawczych. Będziemy pracowali nad dalszym ich rozwojem i pogłębieniem bardzo potrzebnej współpracy uczelni z przemysłem.

Dla chcących podjąć naukę, informacje o „Studiach Podyplomowych – Budowa Okrętów” można znaleźć na stronie:

www.wimio.pg.edu.pl/bo

Ireneusz Karaśkiewicz - dyrektor Biura Związku Pracodawców FORUM OKRĘTOWE

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0967 4.1795
EUR 4.2226 4.308
CHF 4.4946 4.5854
GBP 5.0446 5.1466

Newsletter