Stocznie, Statki

W sobotę, 26 czerwca, w Porcie Wojennym w Świnoujściu podniesiono banderę na holowniku H-13 Przemko, zbudowanym w stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku. Uroczystość odbyła się w dniu Święta Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest już od ponad 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku.

Z okazji Święta Marynarki Wojennej przy nabrzeżach świnoujskiego Portu Wojennego zacumowały stacjonujące na co dzień w Gdyni najnowszy polski niszczyciel min ORP Kormoran oraz fregata ORP Gen. Kazimierz Pułaski (3. Flotylla Okrętów). Na wszystkich okrętach w Portach Wojennych w Świnoujściu i Gdyni podniesiona została wielka gala banderowa, a marynarze wzięli udział w uroczystościach upamiętniających tradycje i historię polskich sił morskich. W Kościele Garnizonowym w Świnoujściu odprawiona została msza święta w intencji Marynarki Wojennej RP, marynarzy i ich rodzin.

Najważniejszym wydarzeniem tegorocznych obchodów Święta MW była uroczystość oficjalnego wcielenia nowego holownika do sił 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Podczas uroczystego apelu w Porcie Wojennym odczytano rozkazy okolicznościowe, wyróżniającej się kadrze wręczono odznaczenia i wyróżnienia oraz zgodnie z rozkazem Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w sprawie pierwszego podniesienia bandery jednostek pomocniczych Marynarki Wojennej na holowniku o numerze burtowym H-13 Przemko po raz pierwszy została uroczyście podniesiona bandera.

Holownik H-13 Przemko jest to ostatni z zaplanowanych sześciu nowoczesnych holowników zbudowanych dla Marynarki Wojennej RP w stoczni Remontowa Shipbuilding SA w Gdańsku. Od dzisiaj holownik razem z bliźniaczymi H-11 Bolko i H-12 Semko będzie pełnić służbę w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w składzie 12. Dywizjonu Trałowców. Pierwszym dowódcą holownika został kapitan marynarki Maciej Kierski. Pozostałe jednostki służą już w gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów (H-1 Gniewko, H-2 Mieszko, H-3 Leszko).

Kontrakt na budowę nowych holowników podpisano w czerwcu 2017 roku, a uroczystość wodowania i chrztu holownika H-13 proj. B860/6 miała miejsce 17 grudnia 2020 roku. Matką chrzestną jednostki została Pani Kamilla Jelonek - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marynarki Wojennej w Świnoujściu. Holownik opuścił stocznię 24 maja 2021 r. po zakończeniu prób morskich i podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego. Tym samym od 25 maja br. jego macierzystym portem jest Świnoujście.

Holowniki proj. B 860 są przeznaczone m.in. do: zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. Uciąg holowników wynosi ponad 35 t.

Podstawowe parametry holownika proj. B 860:
Długość całkowita: 29,20 m
Szerokość: 10,40 m
Uciąg: 35 t
Załoga (osób): 10
Wyporność: do 490 t
Wysokość na śródokręciu: 4,95 m
System napędowy: 2x silniki główne o mocy 1200 kW napędzające pędniki azymutalne.

rel (8. Flotylla Obrony Wybrzeża), AL

Fot.: 8.FOW, Marynarka Wojenna / Facebook

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter