W minioną środę, 5 maja rozpoczęły się próby morskie statku do układania kabli nowej generacji Nexans Aurora dla Nexans Subsea Operations. Przypomnijmy, że częściowo wyposażony kadłub jednostki powstał w Gdyni.
Kablowiec Nexans Aurora, z systemem pozycjonowania dynamicznego klasy DP3, powstał według projektu ST-297 CLV (Cable Laying Vessel) z okrętowego biura projektowo-konsultingowego Skipsteknisk z Alesund.
Wysokiej jakości komponenty i dostawy na czas, mimo trwającej pandemii koronawirusa, zaowocowały znacznie mniejszą liczbą błędów, niż to zwykle bywa na próbach morskich – powiedział Knut Flage, kierownik techniczny w Nexans, dodając, że stocznia Ulstein Verft wykonała "kawał dobrej roboty", której rezultat jest teraz widoczny.
Czytaj także:
Kablowiec Nexans Aurora na wodzie
Częściowo wyposażony kablowiec płynie ze stoczni Crist do Norwegii
"Grand block ceremony" pod budowę Nexans Aurora
Kablowiec stoczni Ulstein dla Nexans powstanie jako częściowo wyposażony w stoczni Crist
Po próbach morskich, które zakończą się prawdopodobnie w pierwszej połowie tego tygodnia, nastąpi dalsze wyposażanie statku, wykonane będą pozostałe prace malarskie, po czym jednostka zostanie przekazana armatorowi.
Nexans Aurora o długości 149,9 m, szerokości 31 m i nośności 17 000 t jest jednym z największych statków budowanych w historii Ulstein Verft. To statek przygotowany do pracy w trudnych warunkach pogodowych na całym świecie. Jego pierwszym zadaniem będzie instalacja kabli na morskiej farmie wiatrowej Seagreen, której budowa rozpocznie się w 2021 roku. Po jej zakończeniu Seagreen będzie największą farmą wiatrową w Szkocji.
W 2018 roku kontrakt na budowę częściowo wyposażonego kadłuba kablowca Nexans Aurora ze stocznią Ulstein podpisała spółka Crist SA. Kadłub z gdyńskiej stoczni wyholowano do norweskiej stoczni w czerwcu 2020 roku.
rel (Ulstein)