Stocznie, Statki

W ramach przygotowań do rejsu dokoła świata Dar Młodzieży przechodzi ostatnie prace w stoczni, wyposażany jest m.in. w oczyszczalnię ścieków balastowych. W Rejs Niepodległości ma wypłynąć z Gdyni 20 maja i powrócić – po pokonaniu 35 tys. mil, w końcu marca 2019 r.

Dar Młodzieży to trzymasztowa fregata - żaglowiec szkolny Akademii Morskiej w Gdyni. W maju, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wyruszy w specjalny rejs dookoła świata, który potrwa prawie 10 miesięcy. W podróży udział wezmą studenci i uczniowie szkół morskich oraz laureaci konkursu związanego z rocznicą.

Przygotowania do rejsu trwają od połowy 2017 r. W ich ramach żaglowiec przeszedł już w gdyńskiej Stoczni Remontowej "Nauta" szereg robót remontowych i naprawczych. Przed kilkoma dniami trafił ponownie do tej stoczni, gdzie zaplanowano ostatnie prace.

- Najważniejszą z nich będzie instalacja oczyszczalni ścieków balastowych – rzecz konieczna, bo na trasie rejsu znajdują się kraje, do których portów nie można wpłynąć bez takiego wyposażenia – poinformował prorektor do spraw morskich Akademii Morskiej, prof. Henryk Śniegocki. Dodał, że w czasie pobytu w gdyńskiej "Naucie" żaglowiec przejdzie też ostatnie prace regulacyjne i drobne poprawki.

Według planu prace w stoczni mają potrwać mniej więcej do połowy maja, wówczas na jednostkę przyjęte zostaną też ostatnie dostawy zaopatrzenia. Na 15 maja zaplanowano mustrowanie pierwszej grupy praktykantów – uczniów Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu oraz Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej. - Trzeba pamiętać, że rejs ma służyć przede wszystkim studentom i uczniom do odbycia przez nich praktyk morskich – zaznaczyła Agnieszka Czarnecka pełniąca obowiązki rzecznika prasowego Akademii Morskiej w Gdyni.

Jak wyjaśnił Śniegocki, w czasie 10-miesięcznego rejsu przez pokład jednostki przewinie się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

W trakcie podróży żaglowiec ma odwiedzić ponad 20 portów w kilkunastu państwach świata. Trasa będzie wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakarta, Singapur, Szanghaj, Osaka, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panama, Miami, Ponta Delgada i Londyn.

Powrót Daru Młodzieży do Gdyni planowany jest na 28 marca 2019 roku. - W trakcie rejsu żaglowiec pokona w sumie prawie 35 tysięcy mil morskich – powiedział Śniegocki.

W ramach przygotowań do rejsu jednostka przeszła kapitalny przegląd konieczny także do potwierdzenia klasy jednostki, a także wiele napraw i modernizacji wartych w sumie prawie 1,5 mln zł. Wykonano m.in. dokładne oględziny i remont części podwodnej kadłuba: został on oczyszczony i pokryty kilkoma warstwami farb zabezpieczających przed korozją i porostami. Wykonano też kapitalny remont silnika.

Wymieniono też wiele zużytych elementów, w tym fragmenty rurociągów, części poszycia nadbudówek i międzypokładów. Wykonano przegląd i remont elementów układu sterującego, kotwic i łańcuchów kotwicznych. Oczyszczono i zakonserwowano zbiorniki paliwa i słodkiej wody. Wykonano też przegląd i naprawy olinowania stałego, mocowania rei do masztów, kabestanów, wind i łańcuchów zainstalowanych na żaglowcu.

W Rejs Niepodległości żaglowiec wypłynie z Gdyni 20 maja. W każdym z portów, do których jednostka zawinie po drodze, ma odbyć się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy będzie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku.

Organizatorami wyprawy są: Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu". Przedsięwzięcie ma wesprzeć finansowo Polska Fundacja Narodowa.

0 Salezjanie
Toż Salezjanie wycofali się z idziału w tym przedsięwzięciu. Czyżby wrócili gdyż skusiła ich kasa z państwowej kiesy?
07 maj 2018 : 10:44 Jeremi | Zgłoś
+1 BWT
Ballast Water Treatment dotczy wymiany wód balastowych a nie ścieków balastowych!!
Po drugie chyba w AM Gdynia przegapili temat, bo można było przeciągnąć w czasie montaż BWT nawet do 2022 roku.
07 maj 2018 : 12:08 Mokrzycki | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter