Stocznie, Statki

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz kontrolowana przez ukraińskich inwestorów Gdańsk Shipyard Group jako akcjonariusze Stoczni Gdańsk i spółki GSG Towers, producenta wież do turbin wiatrowych, podpisali list intencyjny dot. przyszłości obu spółek – podała ARP.

"Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP) oraz Gdańsk Shipyard Group Sp. z o.o. (GSG), jako akcjonariusze Stoczni Gdańsk S.A. i jednocześnie udziałowcy GSG Towers Sp. z o. o., producenta wież do turbin wiatrowych, podpisali list intencyjny (memorandum of understanding)" - poinformowała we wtorek w komunikacie Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

„Zarządowi ARP zależy na szybkim, ale także na trwałym uporządkowaniu sytuacji finansowej obu spółek, w których ARP nie jest podmiotem sprawującym kontrolę operacyjną” - tłumaczy Agencja. Przekonuje, że „celem podjętych działań jest m.in. umożliwienie długoterminowego rozwoju Stoczni Gdańsk, co jest zbieżne z rządowymi planami odbudowy przemysłu stoczniowego”.

„Podpisany list intencyjny określa m.in. warunki procesu due diligence, który ma być przeprowadzony w Stoczni Gdańsk S.A. i GSG Towers Sp. z o.o. przed podjęciem decyzji biznesowych dotyczących ich zasad funkcjonowania oraz formy działalności w przyszłości” – czytamy w komunikacie ARP. Badanie powinno zostać zakończone do końca roku.

Poinformowano, że ostateczne propozycje dotyczące Stoczni Gdańsk S.A. i GSG Towers Sp. z o.o. zostaną przedstawione przez ARP po przeprowadzeniu procesu due diligence spółek.

ARP ze względu na dobro negocjacji, a także zawartą ze stroną ukraińską w lipcu br. umowę o poufności nie udziela informacji na temat prowadzonych rozmów.

Agencja przypomniała w komunikacie, że „zarząd ARP przedstawił w lipcu br. spółce GSG kilka scenariuszy rozwiązania narastających problemów Stoczni Gdańsk S.A. i GSG Towers Sp. z o.o.” Podano, że „przełom w rozmowach między stronami nastąpił kilka dni temu, kiedy z inicjatywy prezesa ARP, Marcina Chludzińskiego doszło do spotkania z ukraińskim inwestorem kontrolującym GSG, Sierhijem Tarutą.

Stocznia Gdańsk S.A. została sprywatyzowana w 2007 r. Aktualnie ok. 81 procent akcji Stoczni Gdańsk S.A. należy do spółek kontrolowanych przez Sierhija Tarutę. Pozostałe 18,9 procent akcji posiada ARP. W spółce GSG Towers, ARP i GSG mają po 50 procent udziałów, ale GSG sprawuje kontrolę operacyjną posiadając uprawnienia do wskazywania większości członków zarządu.

Stocznia Gdańsk SA od kilku lat ma kłopoty finansowe. W pewnych okresach pracownicy otrzymywali wynagrodzenie w ratach. W 2009 r. zakład otrzymał pomoc publiczną w wysokości 150 mln zł. W 2013 r. istniejący wówczas resort skarbu podawał, że łączna pomoc publiczna udzielona spółce wyniosła 555 mln zł.

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji.

Autor: Bożena Leszczyńska

bls/ dym/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9625 4.0425
EUR 4.3054 4.3924
CHF 4.5834 4.676
GBP 5.1082 5.2114

Newsletter