W południowokoreańskiej stoczni Samsung Heavy Industries (SHI), zakończyła się budowa kadłuba pływającej stacji skraplania gazu ziemnego LNG (floating liquefied natural gas, FLNG) - PFLNG2 (PETRONAS Floating LNG2).
PFLNG2, to pływający terminal wyposażony w urządzenia niezbędne do odbioru, skraplania i magazynowania gazu ziemnego pochodzącego ze złóż podmorskich. To już druga taka specjalistyczna jednostka należąca do malezyjskiego przedsiębiorstwa naftowego Petronas, która może wzmocnić jego pozycję jako preferowanego i niezawodnego dostawcy LNG.
PFLNG2 powstaje w stoczni Samsung Heavy Industries w Geoje. Miała zostać ukończona i wejść do eksploatacji na polu gazowym Rotan, u wybrzeży Malezji w roku 2018. Jednak pod koniec lutego br. poinformowano o opóźnieniach, których powodem miały być cięcia kosztów i obecne problemy na rynku ropy. Obecnie konkretna data przekazania jednostki nie jest znana.
Jednym z dostawców jest firma ABB, która zaprojektuje, wykona oraz zainstaluje na niej systemy i wyposażenie elektryczne (m.in. stacje transformatorowe, rozdzielnice, centra sterowania i systemy zarządzania mocą). Jak podaje ABB, wartość kontraktu na wyposażenie elektryczne wynosi ponad 50 mln USD.
Terminal będzie mógł pracować na głębokości od 500 m do 1500 m i produkować 1,5 mln ton LNG rocznie przez co najmniej 20 lat bez konieczności dokowania w stoczni remontowej. Gaz może być przeładowywany bezpośrednio na cumujące przy stacji zbiornikowce, które przetransportują ładunek bezpośrednio do odbiorcy.
Technologia mobilnych stacji typu FLNG pozwala na eksploatację morskich pól gazowych, przy znacznie niższych kosztach infrastruktury wydobywczej niż w przypadku tradycyjnych platform i rurociągów morskich, a także przy zmniejszonym negatywnym wpływie na środowisko. Raport Douglas - Westwood wycenił ostatnio wartość rynku takich specjalistycznych terminali LNG na 64 mld USD do roku 2020.
AL, GL