Jak poinformowały 8 stycznia br., Radio Szczecin oraz portal wpolityce.pl, Prokuratura Okręgowa w Szczecinie wszczęła śledztwo w sprawie szkody majątkowej, którą miał wyrządzić Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia jej zarząd. Poinformowała o tym rzeczniczka prokuratury Małgorzata Wojciechowicz.
Według dotychczasowych ustaleń prokuratury, do wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach w wysokości co najmniej 1,5 mln zł miało dojść w okresie od czerwca 2013 r. do października 2015 r.
Jak informuje dalej rzecznik prokuratury: "Podstawą wszczęcia śledztwa było zawiadomienie Krzysztofa Zaremby, ale jednocześnie był nim też audyt nadesłany przez członków zarządu MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA. Audyt dotyczył powiązań osobowych, funkcjonujących wokół stoczni, związanych z realizacją kontraktów oraz wyborami podwykonawców".
Krzysztof Zaremba, od lipca do grudnia 2015 r. był członkiem Rady Nadzorczej Gryfii, do której został wybrany jako przedstawiciel załogi. Obecnie jest posłem PiS oraz wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Zawiadomienie i dokumenty w tej sprawie złożył w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
- Zostało wszczęte śledztwo dotyczące nadużycia uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków przez zarząd Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia - potwierdziła Małgorzata Wojciechowicz, rzecznik prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Nie podała jednak szczegółów.
W grudniu ub. r. odwołano z funkcji prezes zarządu firmy Hannę Hanć, która objęła to stanowisko 10 miesięcy wcześniej. Przed nią spółką zarządzał Lesław Hnat, który sam złożył rezygnację. Obecnie funkcję prezesa zarządu MSR Gryfia pełni czasowo, oddelegowany do tego zadania Michał Kowalewski (przewodniczący Radu Nadzorczej). W zarządzie pozostają dwaj dotychczasowi członkowie: Daniel Opas i Tomasz Łozowski.
Zarząd MSR Gryfia współpracuje z organami prowadzącymi postępowanie i przekazuje niezbędne dokumenty, o czym poinformowały służby prasowe firmy, dodając, że jego członkowie nie komentują toczących się postępowań.
Jak mówił w ub. piątek na antenie Radia Szczecin minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, Morska Stocznia Remontowa Gryfia straciła płynność finansową.
Większościowym właścicielem MSR Gryfia, poprzez udziały w Funduszu Inwestycyjnym Zamkniętym MARS jest Polska Grupa Zbrojeniowa. MSR Gryfia powstała po połączeniu w październiku 2013 r. Morskiej Stoczni Remontowej w Świnoujściu ze Szczecińską Stocznią Remontową Gryfia.
GL
Fot.: strefabiznesu.24gp.pl