W Gdańskiej Stoczni Remontowa S.A. w nocy z 17 na 18 bm. przeprowadzono dokowanie kolejnej platformy offshore na specjalistycznej jednostce dokującej REM Lift 25 000. Tym razem zadokowano platformę FPF1.
To już druga taka operacja w Remontowej S.A. Pierwszym obiektem, który był podniesiony w ub. roku przy pomocy jednostki REM Lift 25 000 była platforma Safe Caledonia, której przebudowa została niedawno zakończona. Obecnie Safe Caledonia pracuje na polu naftowym BP Andrew.
Teraz w stoczni Remontowa S.A. trwa przebudowa półzanurzalnej platformy wydobywczej FPF1, należącej do koncernu Petrofac, na rafinerię. Została ona przyholowana do stoczni w listopadzie ub. r. O tym projekcie informowaliśmy już na Portalu Morskim.
Czytaj więcej: Kolejna platforma offshore przybędzie do Gdańska
Operację dokowania FPF1 przeprowadzono, podobnie jak w przypadku wieży Safe Caledonia, na głębi dokowej, zajmowanej na co dzień przez dok nr 6 - największy w Remontowej S.A.
Film z operacji dokowania można obejrzeć: tu
Dokowanie platformy FPF1 to kolejny etap jej przebudowy. W stoczni trwają intensywne prace związane z tym projektem. Przeprowadzono m.in. demontaż elementów, które zostaną usunięte z platformy, robiąc miejsce na urządzenia rafineryjne oraz urządzeń i systemów ogólnostatkowych, które zostaną odtworzone na platformie po ich wyremontowaniu. W ramach tej operacji zdemontowano około 600 ton stali, urządzeń i wyposażenia platformy.
W ramach realizacji projektu, zostanie wykonany remont części morskiej, czyli modernizacja wszystkich systemów okrętowych. Zostanie także przeprowadzona odbudowa części socjalnej FPF1, w tym modułów mieszkalnych z kuchnią, mesą i pozostałymi pomieszczeniami, z których będzie korzystać około 70 osobowa załoga platformy. Projekt zakłada także zbudowanie od podstaw rafinerii na pokładzie FPF1.
land
Zdjęcia: Ireneusz Gradkowski
Film: Cezary Gierszewski, 5 X MEDIA
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.