W dniu 23 lutego br. ogłoszony został nabór wniosków o dofinansowanie z działania 1.8 Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej (link do ogłoszenia), który prowadzony będzie od 25 marca do 8 kwietnia br. Wnioski o dofinansowanie w ramach tego naboru można będzie składać w celu uzyskania rekompensaty z tytułu tymczasowego zaprzestania działalności połowowej na obszarze Zalewu Wiślanego.
Departament Wsparcia Rybactwa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARMR) informuje także, że na YouTube (kanał: Departament Wsparcia Rybactwa - link: bit.ly/YT_DWR_WoD_1_8) został zamieszczony film instruktażowy dotyczący wypełniania w systemie CST2021 wniosku o dofinansowanie w ramach działania 1.8 Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej.
ARMR zwraca uwagę, że zamieszczony film ma charakter poglądowy i przedstawia aspekty techniczne wypełniania wniosku w systemie CST2021. Dane przedstawione na filmie mają charakter jedynie przykładowy.
Składanie wniosków w systemie CST2021 będzie możliwe od godziny 7:30 pierwszego dnia naboru, tj. 25.03.2024 r., do godziny 23:59 ostatniego dnia naboru, tj. 08.04.2024 r.
Ponadto, przed przystąpieniem do składania wniosku w systemie CST2021 należy szczegółowo zapoznanie się z informacjami zawartymi w Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie dla działania 1.8 Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej, udostępnionej na stronie ogłoszenia.
W przypadku pojawienia się dodatkowych pytań merytorycznych lub ewentualnych problemów podczas wypełniania wniosku w systemie CST2021, można kontaktować się telefonicznie z sekretariatem DWR tel. 22 318 46 70 lub za pośrednictwem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Na stronie internetowej ARiMR opublikowane zostały pytania i odpowiedzi z obszaru działania 1.8 Tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej.
Informacje na temat planowanych do grudnia 2025 roku terminów naborów wniosków o dofinansowanie zamieszczone zostały w harmonogramie, dostępnym są na stronie internetowej programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa (link do strony).
rel (DWR ARMR)
"(...)Problem piąty, czyli porzucone sieci rybackie. Został on na Bałtyk zapożyczony z globalnej listy oceanicznych kłopotów. Liczące setki metrów porzucone pławnice tworzą wielometrowej głębokości dryfujące płoty łapiące wszystko na swojej drodze, najczęściej ptaki morskie, żółwie, wielkie wędrujące ryby i delfiny, zdarza się też, że wieloryby.
Na Bałtyku ten problem nie istnieje, używanie pławnic zostało zakazane po 2000 r. „Porzucone sieci” to zwykle włoki zaczepione o wraki na dnie, które oczywiście mogą stanowić pułapkę dla ryb, ale częściej tworzą ich sanktuaria - ze względu na niedostępność takich miejsc dla włoków używanych przez rybaków.(...)"
wyborcza.pl/7,75400,26950276,ekolodzy-chca-ratowac-baltyk-niestety-szczekaja-pod-niewlasciwym.html
Organizacje pozarządowe lub instytucje naukowe koordynują projekty uzyskane na ten cel z Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa ARiMR, a rybacy zarabiają, łowiąc „porzucone sieci” i oczyszczając z nich Bałtyk. Polak potrafi!(...) "
wyborcza.pl/7,75400,26950276,ekolodzy-chca-ratowac-baltyk-niestety-szczekaja-pod-niewlasciwym.html
W kwietniu także będą mieli czas, aby protestować przeciwko połowom pelagicznym.
Pan X. dowiedział się od Pana Y że w rolniczych programach unijnych jest dużo "lodów do kręcenia".
Pan Y również jest wpływowy, ale w swoje wpływy posiada w aparacie urzędniczym, ma tam znajomych i kolegów z partii Obywatelskiej lub Zielonej Konieczynki, którzy rozdysponowują grube miliardy złotych z Unii Europejskiej w ramach PO Ryby 2007 - 2013, PROW 2007 - 2013.
Żeby wartość dodana była "wartością dodaną", a nie "korupcją" Pan Y. radzi panu X. żeby zgłosił się do wyznaczonego biura projektów .
W biurze projektów za pomoc w uzyskaniu dofinansowania wzięto około 13 % wartości całego projektu od Pana X. Sobie zostawiono 3 % procent, a 10 % będzie czekało....na Pana Y.
W urzędzie XYZ gdy zobaczono, że projekt pochodzi z "tego" biura projektów został uwzględniony przy dofinansowaniu, bez żadnych problemów i żadnych aneksów."
Dlaczego nikt z was nie walczy z rosnącą populacją fok? z kormoranami? z zanieczyszczeniami morza? z coraz większym ograniczaniem możliwości wykonywania rybołówstwa (zamykane akweny, okresy ochronne, narzędzia połowowe)?
Tylko skupiacie się nawet nie na tym żeby się nie narobić a zarobić, tylko jak dostać kasę od państwa - na "rekompensatach"
Czy w innych branżach przedsiębiorcy otrzymują pieniądze przy likwidacji działalności - NIE. Nie dajesz rady to się zwijaj i zajmij się czymś innym, albo walcz o to żeby rybołówstwo miało przyszłość.
które niesie odrodzenie duchowe,
napełni wszystkich spokojem i wiarą,
da siłę w pokonywaniu trudności
i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość
Związek Producentów Ryb - OP - 301.297 złotych
Organizacja Producentów Ryb- "Bałtyk" sp z oo - 2.290.213 złotych
Zrzeszenie Rybaków Morskich-OP - 3.668.725 złotych
Krajowa Izba Producentów Ryb -2.376.716 złotych
Organizacja Rybaków Łodziowych - Producentów Rybnych sp. z oo - 3.998.416 złotych
Darłowska Grupa producentów Ryb i Armatorów łodzi rybackich sp.z oo- 410718 złotych
Wolińskie Stowarzyszenie Rybaków - 215.510 złotych
Organizacja Producentów rybnych Władysławowo- Hel sp.z oo - 2.223.450 złotych
Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb sp. zoo - 4.407.680 złotych
Szczecińska Grupa Producentów Ryb - 286.083 złotych -
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.