Rybołówstwo

UE przyjęła formalnie w czwartek, 8 czerwca, w imieniu 27 państw członkowskich porozumienie Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie subsydiów dla rybołówstwa. Przyjęcie porozumienia przez UE jest dużym krokiem na drodze do jego wejścia w życie i realizacji celu 14.6 w ramach celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Porozumienie w sprawie subsydiów dla rybołówstwa ma zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania, że głównym celem subsydiów dla rybołówstwa jest zrównoważony rozwój i uniknięcie szkód dla oceanów i stad ryb, od których zależą źródła utrzymania społeczności nadbrzeżnych na całym świecie.

Porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa to pierwsze wielostronne porozumienie handlowe skupiające się na zrównoważonym rozwoju. Zostało one zawarte na 12. Konferencji Ministerialnej WTO (MC12) w czerwcu 2022 r. i obejmuje:

• zakaz przyznawania subsydiów publicznych na nielegalne, nieuregulowane i nieraportowane połowy
• zakaz subsydiów dla nieregulowanych połowów na morzu pełnym
• zakaz subsydiów w odniesieniu do najbardziej zagrożonych stad
• postanowienia dotyczące szkodliwej praktyki zmiany bandery statków rybackich na inne jurysdykcje oraz
• obszerne postanowienia dotyczące przejrzystości i powiadamiania w celu monitorowania wdrażania porozumienia.

Porozumienie wejdzie w życie, po tym gdy dwie trzecie z 164 członków WTO dopełni krajowych procedur ratyfikacyjnych. Przyjęcie przez UE (w imieniu 27 państw członkowskich) zwiększa liczbę członków WTO, którzy przyjęli porozumienie, do 34.

"UE odegrała kluczową rolę w przygotowaniu tego przełomowego porozumienia WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa, które pozwoli zapobiec szkodliwej działalności, między innymi nielegalnym połowom. Jestem szczególnie dumny z tego, że jesteśmy jednymi z pierwszych, którzy przyjmują wielostronną umowę handlową o znaczeniu historycznym, skupiającą się na zrównoważonym rozwoju, która pomoże odbudować zasoby rybne na całym świecie. To dowód na to, że WTO jest w stanie sprostać dzisiejszym wyzwaniom związanym ze zrównoważonym rozwojem i w miarę postępu reform organizacja jest gotowa do stawienia czoła innym globalnym wyzwaniom" - powiedział Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący wykonawczy odpowiedzialny za handel.

"W tym roku UE obchodzi Światowy Dzień Oceanów, formalnie przyjmując Porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa. Umowa jest kluczowym krokiem naprzód, który pozwoli zagwarantować, że subsydia dla rybołówstwa – nie tylko w UE, ale na całym świecie – będą uwzględniać cele zrównoważonego rozwoju. Pomoże to chronić stada ryb, które mają zasadnicze znaczenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego i źródeł utrzymania społeczności nadbrzeżnych. Wraz z inicjatywami takimi jak Traktat ONZ o pełnym morzu, Porozumienie WTO w sprawie subsydiów dla rybołówstwa jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku ratowania oceanów, do którego UE w znacznym stopniu się przyczynia" - mówi Virginijus Sinkevičius, komisarz do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa.

rel (KE)

Fot.: KE

1 1 1 1

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.7206 3.7958
EUR 4.2244 4.3098
CHF 4.4824 4.573
GBP 4.951 5.051