Po intensywnych dwudniowych negocjacjach w Brukseli kraje UE porozumiały się w czwartek w sprawie uprawnień do połowów na Atlantyku, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym w 2021 roku.
Porozumienie dotyczy limitów połowowych dla ponad 200 komercyjnych stad ryb w Atlantyku, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym na 2021 r., a w przypadku gatunków głębinowych na lata 2021 i 2022.
Ponad 100 z tych stad ryb w Atlantyku i Morzu Północnym było zarządzanych wspólnie z Wielką Brytanią w ostatnich dziesięcioleciach. Biorąc pod uwagę trwające negocjacje UE-Wielka Brytania w sprawie ich przyszłych stosunków, ministrowie zgodzili się ustalić tymczasowe kwoty dzielone z Wielką Brytanią. Te tymczasowe kwoty mają zapewnić kontynuację połowów do czasu zakończenia konsultacji z Wielką Brytanią. Podobne podejście przyjęto w przypadku stad zarządzanych wspólnie z Norwegią.
Kwoty tymczasowe obejmują proporcjonalne przeniesienie istniejących uprawnień do połowów na 2020 r. na pierwsze trzy miesiące 2021 r. Ministrowie uzgodnili pewne wyjątki od tego podejścia oparte na sezonowości (niektóre stada są poławiane głównie na początku roku, np. makrela i błękitek) i opinii naukowych (w przypadku niektórych stad, np. krewetki północnej).
W celu ochrony zasobów ministrowie zgodzili się na obniżenie limitów połowowych między innymi dla gładzicy w cieśninie Kattegat, homarca w Skagerrak, morszczuka i rdzawca w południowej części Atlantyku oraz kilku gatunków głębinowych.
Ministrowie uzgodnili dalsze ograniczenie połowów w zachodniej części Morza Śródziemnego o 7,5 proc. w celu utrzymania zasobów rybnych na tym obszarze.
Z Brukseli: Łukasz Osiński - PAP
Jakie to porozumienie.. :)) trzymają UE za klejnoty i tylko patrzeć jak zacisną garść... :) i dobrze przecz z dyktatem UE. Polska dla Polaków
Rybacy z Ustki chcą, aby polski rząd opowiedział się przeciwko paszowym połowom na Bałtyku. Do dyskusji na ten temat doszło w czasie spotkania Kazimierza Plocke, wiceministra do spraw rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa, ze środowiskiem rybackim w Ustce.
Rybacy wręczyli ministrowi chude i chore dorsze, które w ostatnim czasie poławiają na Bałtyku. Ich zdaniem, głównym powodem katastrofy ekologicznej, która zabija dorsze są właśnie paszowe połowy innych ryb, którymi dorsze się żywią.
(ICES) dotyczącą dorsza atlantyckiego i śledzia atlantyckiego w podrejonach 22–24,
Niemcy uznają zatem za konieczne przyjęcie środków nadzwyczajnych zgodnie z art. 13
ust. 1 rozporządzenia 1380/2013. Te środki nadzwyczajne obejmują ograniczenie
działalności połowowej w podrejonach 22–24 o dodatkowe 30 dni dla niemieckich statków
rybackich łowiących dorsza atlantyckiego i o 20 dni – dla statków łowiących śledzia
atlantyckiego
3. Komisja i Niemcy zgadzają się, że ten środek nadzwyczajny na podstawie art. 33 ust. 1 lit. a)
rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 508/2014 z dnia 15 maja 2014 r.
w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego
rozporządzenie Rady (WE) nr 2328/2003 kwalifikuje się do finansowania z EFMR i może
się również kwalifikować na podstawie przyszłego rozporządzenia w sprawie EFMR,
Po co starocie wklejasz?
w sprawie potrzeby znalezienia przyczyny wzrostu naturalnej śmiertelności dorsza
atlantyckiego
Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Szwecja i Polska podejmą niezbędne działania
w celu zbadania wzrostu naturalnej śmiertelności dorsza atlantyckiego, która jest wyższa od
śmiertelności połowowej.
Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Szwecja i Polska wzywają Komisję do
zwiększenia finansowania z EFMR z puli środków finansowych na wspólne naukowe projekty
badawcze mające na celu zbadanie wzrostu naturalnej śmiertelności dorsza atlantyckiego w Morzu
Bałtyckim.
Nie wiem skąd też jakieś dziwne przekonanie o "fałszowaniu badan" ? To, że wyniki nie są zgodne z czyimś obserwacjami czy oczekiwaniami, nie znaczy, że są fałszywe. Zresztą dane źródłowe podstawowych badań zasobów ryb są od lat gromadzone w bazach ICES i udostępniane każdemu chętnemu.
(OR. en)
11886/20
PECHE 321
data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-11886-2020-INIT/pl/pdf
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.