Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opublikowało właśnie poprawiony projekt rozporządzenia w sprawie „szczegółowych warunków wsparcia finansowego właścicieli albo armatorów jachtów komercyjnych z których prowadzone są połowy rekreacyjne”.
Nie zmieniła się kwota pomocy a jedynie warunki jej przyznawania. Pomoc związana jest pandemią coronawirusa ale dotyczy ograniczeń związanych z zakazem połowu dorszy, który obowiązuje od 1 stycznia tego roku.
W pierwotnym dokumencie rybacy rekreacyjni mogli liczyć na pomoc w kwocie 200 tysięcy złotych (100 podstawowe plus 20 tysięcy za spełnienie każdego z pięciu dodatkowych warunków) pod warunkiem, że zdecydują się na złomowanie swojej jednostki lub też zmianę zakresu działalności albo przekazanie statku na inne cele.
Obecnie według poprawionego rozporządzenia rybacy również mogą ubiegać się o 200 tysięcy złotych z czego 100 tysięcy jest gwarantowane a kolejne 100 tysięcy można dostać za spełnienie dwóch dodatkowych warunków (po 50 tysięcy za każdy spełniony warunek). Pomoc jest przyznawana także w momencie, kiedy armator kutra rekreacyjnego zgodzi się na jego złomowanie, zmianę zakresu działalności gospodarczej lub też przekazanie jednostki.
Aby armator ubiegał się o dodatkowe 100 tysięcy w każdym trzech przypadków musi spełnić poniże warunki:
- przedsiębiorca nie korzystał w latach 2004–2018 ze środków funduszy Unii Europejskiej na przekwalifikowanie statku służącego do wykonywania rybołówstwa komercyjnego na działalność związaną z prowadzeniem połowów rekreacyjnych;
- wiek jachtu komercyjnego przekracza 10 lat.
Zgodnie z zapowiedziami wnioski będzie można składać już na początku lipca.
Warto jedynie dodać, że nadal nie ma rozporządzenia, które ma regulować pomoc dla rybaków komercyjnych.
Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski
Wędkarstwo to MOŻLIWOŚĆ złapania ryby.
są zwykli pracownicy!!!
tvp.info/40800342/tragiczna-sytuacja-baltyckich-rybakow
Jako licencjobiorca nie możesz ubiegać się o wsparcie dla statków objętych systemem przekazywalnych praw połowowych dla gatunków pelagicznych.
jordbruksverket.se/stod/fiske-och-vattenbruk/fiske /stod-for-tillfalligt-upphorande-av-fiskeverksamhe t-pa-grund-av-covid-19
2016-2019 około 300000-400000pln dla jednostek do 18m i ponad 500000pln dla jednostek do 24m.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.