Rada Europejska zatwierdziła w piątek pomoc finansową dla rybaków, pracowników akwakultury, przetwórstwa rybnego oraz organizacji producenckich w krajach członkowskich. Są to nadzwyczajne działania związane z pandemią koronawirusa.
Wstępnie firmy działające w tym sektorze będą mogły czasowo zawiesić działalność za którą otrzymają wsparcie finansowe. Działalność może być zawieszona już od 1 lutego do 31 grudnia 2020 roku.
- Te wyjątkowe środki obejmują wsparcie dla tymczasowego zaprzestania działalności połowowej z powodu koronawirusa, rekompensaty finansowe dla hodowców akwakultury i przedsiębiorstw przetwórczych, szczególne środki dla regionów najbardziej oddalonych oraz wsparcie dla organizacji producentów w zakresie przechowywania produkty rybołówstwa i akwakultury - czytamy w specjalnym komunikacie Komisji Europejskiej wydanym 17 kwietnia po głosowaniu europosłów.
Dodatkowe zmiany do rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego pozwalają na bardziej elastyczną realokację zasobów finansowych w ramach programów operacyjnych każdego państwa członkowskiego oraz uproszczoną procedurę zmiany programów operacyjnych w związku z wprowadzeniem nowych środków. Operacje wspierane w ramach tymczasowych środków związanych z koronawirusem będą kwalifikować się z mocą wsteczną od 1 lutego 2020 r. Do 31 grudnia 2020 r. Dlatego państwa członkowskie mogą już rozpocząć wybieranie i wspieranie tych operacji.
- W tych niezwykłych czasach nasi obywatele bardziej niż kiedykolwiek liczą na naszą pomoc. Zakłócenia na rynku spowodowane przez kryzys szczególnie dotknęły europejskie sektory rybołówstwa i akwakultury. Miejsca pracy, społeczności i zagrożone jest bezpieczeństwo żywnościowe. Dlatego tak ważne było, abyśmy działali wspólnie, szybko i skutecznie oraz pomagali naszemu sektorowi rybołówstwa - mówił po głosowaniu Rady Europy Virginijus Sinkevičius, unijny komisarz do spraw Środowiska, Oceanów i Rybołówstwa.
Jak na razie nie ma jednak rozporządzenia, na bazie którego mają być dzielone środki w poszczególnych krajach członkowskich. Urzędnicy zakładają jednak, że dokumenty te na dniach trafią do poszczególnych krajów. Wtedy od sprawności urzędników będzie zależało, kiedy uda się wydzielić odpowiednie fundusze z krajowych programów i podzielić je wśród rybaków.
Warto dodać, że jeszcze w marcu Komisja Europejska zakładała, że dla każdej firmy związanej z rybactwem, akwakulturą i przetwórstwem pomoc wyniesie około 120 tysięcy euro na firmę za wstrzymanie działalności do końca 2020 roku. Nie wiadomo jednak czy kwoty będą zależne od wielkości firmy i zakresu działalności.
Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.