31 marca zostało opublikowane Rozporządzenie PE i Rady (UE) 2020/460 z dnia 30 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenia (UE) nr 1301/2013, (UE) nr 1303/2013 oraz (UE) nr 508/2014 w odniesieniu do szczególnych środków w celu uruchomienia inwestycji w systemach ochrony zdrowia państw członkowskich oraz w innych sektorach ich gospodarek w odpowiedzi na epidemię COVID-19 określane jako tzw. Inicjatywa inwestycyjna w odpowiedzi na koronawirusa.
Ta zmiana miała za zadanie wprowadzić ułatwienia m.in. w Europejskim Funduszu Morskim i Rybackim na lata 2014-2020, które pomogą sektorowi rybołówstwa i akwakultury stawić czoła utrudnieniom w prowadzeniu działalności gospodarczej w obliczu pandemii koronawirusa. Te zmiany jednak nie przyniosą rybakom ani hodowcom oczekiwanych korzyści, ponieważ dotyczą dwóch działań, wdrażanych w stopniu marginalnym w całej Europie, są to: fundusze wspólnego inwestowania oraz ubezpieczenie zasobów akwakultury.
Faktyczną pomocą dla sektora rybołówstwa i akwakultury w obliczu pandemii COVID-19 będzie propozycja pakietu zawierającego niezbędne zmiany w Europejskim Funduszu Morskim i Rybackim, wypracowana przez MGMiŻŚ we współpracy z przedstawicielami innych państw członkowskich. Intensywne prace nad pakietem trwały przez ostatnie dwa tygodnie. W ten sposób udało się stworzyć kompromisowy wachlarz instrumentów, które w dniu 1 kwietnia br. zostały przekazane Komisarzowi ds. Środowiska, oceanów i rybołówstwa, Virginijusowi Sinkevičiusowi.
Podpisany list do Komisarza stanowi wspólne stanowisko: Cypru, Republiki Czeskiej, Danii, Estonii, Finlandii, Niemiec, Węgier, Łotwy, Litwy, Malty, Niderlandów, Polski, Rumunii, Słowenii, dotyczy pilnych zmian niezbędnych do wprowadzenia w rozporządzeniu 508/2014 dotyczącym Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR) w celu złagodzenia wpływu pandemii COVID-19 na rybołówstwo, akwakulturę oraz przetwórstwo.
W piśmie do Komisarza Sinkevičiusa wskazano na konieczność zwiększenia elastyczności budżetowej funduszu poprzez zniesienie ograniczeń w przesuwaniu środków finansowych pomiędzy poszczególnymi kategoriami budżetowymi oraz przyspieszenie ścieżki procedowania zmian programów operacyjnych. Zmiany te pomogłyby przenieść środki finansowe na działania o charakterze rekompensat za tymczasowe zaprzestanie działalności połowowej, rekompensat dla hodowców ryb, dopłaty do składowania lub wsparcie kapitału obrotowego dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Ponadto, sygnatariusze zauważyli, że konieczne jest zapewnienie większych środków w obecnym budżecie EFMR. Mając na uwadze kompleksowy charakter tego typu zmian w budżecie UE, zaproponowano rozważenie wprowadzenia dodatkowych przepisów przejściowych, podobnych do funduszu rolnego, które umożliwiłyby już teraz wykorzystanie alokacji przewidzianej na lata 2021-2027 oraz wprowadzenie odpowiednich korekt w przepisach ustanawianych na przyszłą perspektywę finansową.
rel (MGMiŻŚ)
Ciekawe tylko czy zdążą z pomocą przy tej pandemii czy dopiero przy następnej.
Wszystkich wydymali na maxa zostaliśmy bez środków bez życia
Karuzela kręci się dalej.
Połowy foki grenlandzkiej znane były już od 1700 roku w jednej z wschodnich prowincji Kanady, Nowej Fundlandii. Na początku wartość handlową stanowił tłuszcz tych zwierząt, obecnie cenione jest futro, sprzedawane do Norwegii, Chin i Rosji.
Rząd kanadyjski w roku 2003 ogłosił plan zmniejszenia 5-milionowej populacji fok o 975 tys. osobników w ciągu trzech lat.
naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C22547%2Cpaul-i-heather-mccartney-w-obronie-fok.html
Pakiet obejmuje wsparcie dla tymczasowego zaprzestania działalności połowowej z powodu koronawirusa, wsparcie dla hodowców akwakultury w celu zawieszenia produkcji i dodatkowych kosztów, a także wsparcie dla organizacji producentów w zakresie przechowywania produktów rybołówstwa i akwakultury.Dodatkowe zmiany do rozporządzenia w sprawie EFMR umożliwiają bardziej elastyczną realokację zasobów finansowych w ramach programów operacyjnych każdego państwa członkowskiego oraz uproszczoną procedurę zmiany programów operacyjnych w związku z wprowadzeniem nowych środków.
Ponieważ rybacy zmuszeni są pozostać w porcie, a hodowcy ryb mają szansę pozbyć się niewykorzystanych produktów, te tymczasowe i ukierunkowane środki będą służyć zapewnieniu natychmiastowej pomocy w tej trudnej sytuacji. Komisja podjęła również działania mające na celu zwiększenie stabilności rynku, zmniejszenie ryzyka marnowania lub przekierowania produktów o wysokiej wartości z owoców morza na cele spożywcze inne niż ludzkie oraz pomoc w absorpcji wpływu kryzysu na zwrot z produktów.
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.