Pod koniec ubiegłego roku, pomiędzy 13 i 26 grudnia nastąpił potężny wlew wód z Morza Północnego do Bałtyku.
Według wstępnych szacunków Leibniz Institute for Baltic Sea Research Warnemünde jest to trzeci, co do wielkości, wlew obserwowany od początku prowadzenia tego typu badań, czyli od 1880 roku. Stwarza on szansę na pozytywne zmiany w natlenieniu Morza Bałtyckiego, co będzie miało także istotne znaczenie dla rybołówstwa na tym akwenie.
Brak wlewów do Bałtyku w ostatnim dziesięcioleciu spowodował wiele niekorzystnych zmian w jego ekosystemie. Duże obszary beztlenowe spowodowały zmiany w stanie zasobów ryb, w szczególności dorsza ograniczając m.in. obszar jego występowania czy odbywanie tarła. Ważne jest, jak daleko przemieszczą się wody wlewu, czy dotrą do Głębi Gdańskiej, a może także Gotlandzkiej. Jeśli tak, obszary te będą mogły ponownie stać się tarliskami dorsza.
Informacje na temat wlewu przekazał dziś Morski Instytut Rybacki - Państwowy Instytut Badawczy, który nadzorowany jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zarówno MIR – PIB, jak i inne instytuty badawcze będą wnikliwie śledzić rozprzestrzenianie się wód wlewowych w Bałtyku.
Dopiero w połowie pierwszej dekady XXI wieku Unia zdecydowała się znacznie zwiększyć kontrolę połowów dorsza, wprowadzając np. międzynarodowe inspekcje połowów. Okazało się, że ograniczenia są efektywne, a stado zaczęło się odradzać - zaznaczył profesor.
Jak ocenił, "w tej chwili stado dorsza wschodniobałtyckiego w znacznym stopniu się odbudowało" i jest przykładem na to, że wprowadzenie czasowych ograniczeń połowów "przynosi doskonałe skutki".
Według naukowca, do odbudowy populacji dorsza w Bałtyku przyczyniły się także warunki środowiskowe. "Oprócz wprowadzenia lepszej kontroli połowów, sprzyjała nam natura (...)" - powiedział. Ostatnio "zaczęły się rodzić lepsze pokolenia niż w dwóch poprzednich dekadach, a biomasa dorsza wschodniobałtyckiego jest trzykrotnie wyższa od +dołka+ obserwowanego 5-6 lat temu" - ocenił Horbowy. W jego opinii, przy zrównoważonym odłowie dorsza oraz współpracy międzynarodowej kwoty połowowe tej ryby powinny wzrastać. "Jeżeli ta rozważna eksploatacja się utrzyma, o dorsza możemy być spokojni" - podkreślił.
[link usunięty]
"Oprócz wprowadzenia lepszej kontroli połowów, sprzyjała nam natura (...)" -
"Oprócz wprowadzenia lepszej kontroli połowów, sprzyjała nam natura (...)" -
"Oprócz wprowadzenia lepszej kontroli połowów, sprzyjała nam natura (...)" -
"Oprócz wprowadzenia lepszej kontroli połowów, sprzyjała nam natura (...)" -
"Oprócz wprowadzenia lepszej kontroli połowów, sprzyjała nam natura (...)" -
Przepisz 100 razy
Rozwój regionalny
Badania i Rozwój
Innowacja
Ochrona środowiska
Oszczędność energii
Ratowanie zagrożonych przedsiębiorstw
Restrukturyzacj a zagrożonych
Pomoc na zamknięcie
Małe i średnie przedsiębiorstw a
Zatrudnienie
Edukacja
Venture capital
Promocja eksportu i internacjonaliz acji
Usługi świadczone w ogólnym interesie gospodarczym
Rozwój sektorowy [3]
Pomoc socjalna dla indywidualnych konsumentów
Pomoc mająca na celu naprawienie szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi lub innymi zdarzeniami nadzwyczajnymi
Wsparcie dla realizacji ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania
Pomoc na zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce
Zachowanie dziedzictwa kulturowego
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.