Maria Damanaki, komisarz ds. rybołówstwa i gospodarki morskiej, z zadowoleniem przyjęła końcowe głosowanie Parlamentu Europejskiego, w którym opowiedział się on za nową, zreformowaną wspólną polityką rybołówstwa (WPRyb) w UE, zainicjowaną przez Unię w lipcu 2011 r. Wynik głosowania oznacza, że reforma WPRyb została oficjalnie przyjęta i będzie stosowana na wszystkich wodach Unii Europejskiej począwszy od 1 stycznia 2014 r.
- Mamy politykę, która utoruje drogę do stabilnej sytuacji rybaków i stanu zasobów w przyszłości – powiedziała komisarz Maria Damanaki odnosząc się do głosowania Parlamentu Europejskiego, w którym europosłowie poparli zreformowaną wspólną polityką rybołówstwa. - Ma ona m.in. zapobiegać przełowieniu oraz zapewniać zrównoważony charakter rybołówstwa pod względem środowiskowym, ekonomicznym i społecznym.
Nowa WPRyb ma na celu wspieranie nadbrzeżnych społeczności w całej Europie poprzez stworzenie warunków sprzyjających rentownej i stabilnej flocie rybackiej w UE. Jej celem jest również zapewnianie zrównoważonego zarządzania zasobami przy jednoczesnej maksymalizacji połowów. Te dwa cele będą realizowane przez stopniowe zaprzestanie niegospodarnej praktyki wyrzucania niepożądanych połowów oraz jasne sformułowanie wymogów i określenie terminów umożliwiających rybakom dostosowanie się do nowych warunków. Elementem nowej polityki jest również promowanie zrównoważonej akwakultury.
Komisarz Damanaki powiedziała:
Wynik głosowania w Parlamencie Europejskim oznacza, że mamy już politykę, która radykalnie zmieni nasz sektor rybołówstwa i utoruje drogę do stabilnej sytuacji rybaków i stanu zasobów w przyszłości. Jestem bardzo wdzięczna zarówno parlamentowi, jak i radzie za ich zaangażowanie, wizję i ogólne poparcie dla wniosków przedstawionych przez komisję. Dzięki temu możemy obecnie bardzo szybko przywrócić zrównoważone rybołówstwo i położyć kres niegospodarnym praktykom. Nowa WPRyb sprzyja temu, czego teraz najbardziej potrzeba Europie: tworzeniu możliwości zatrudnienia w nadbrzeżnych społecznościach i przywróceniu ich wzrostu.
Zreformowana WPRyb zagwarantuje, że te same zasady i standardy zrównoważonego rozwoju będą stosowane również w odniesieniu do działalności unijnych rybaków na wodach nienależących do UE, oraz że UE będzie w dalszym ciągu dążyć do uwzględniania kwestii trwałości zasobów w zawieranych przez nią umowach międzynarodowych. Zmiana zarządzania i inicjatywy regionalne, które umożliwią zainteresowanym stronom oraz państwom członkowskim określenie wielu szczegółowych kwestii związanych z bieżącym zarządzaniem działalnością połowową, wskazują na bardzo zróżnicowany charakter reformy.
Głosowanie jest zwieńczeniem długiego procesu zapoczątkowanego szeroko zakrojonymi konsultacjami społecznymi, w wyniku których komisja przedstawiła w 2011 r. ambitny pakiet reform. Na początku tego roku delegacje komisji, rady ministrów i parlamentu prowadziły konstruktywne negocjacje zakończone w maju osiągnięciem porozumienia politycznego. W październiku rada ministrów jednogłośnie udzieliła poparcia dla tego porozumienia, a ostateczny głos wsparcia wyraził parlament w głosowaniu na dzisiejszej sesji plenarnej.
Nadrzędnym celem zreformowanej wspólnej polityki rybołówstwa jest położenie kresu przełowieniu i zapewnienie zrównoważonego charakteru rybołówstwa pod względem środowiskowym, ekonomicznym i społecznym. Reforma ma na celu ustalenie warunków pozwalających na zapewnienie lepszej przyszłości zasobom ryb i rybołówstwu, a także środowisku morskiemu. Stosowane strategie mają na celu przywrócenie zrównoważonego poziomu zasobów rybackich dzięki lepszemu wykorzystywaniu wiedzy i doradztwa naukowego. Celem reformy jest wspieranie zrównoważonego wzrostu w sektorach rybołówstwa i akwakultury, tworzenie możliwości zatrudnienia na obszarach przybrzeżnych i w ostatecznym rozrachunku zapewnienie obywatelom UE zaopatrzenia w zdrowe i trwałe zasoby rybne. Reforma przyczynia się do realizacji strategii Europa 2020 poprzez dążenie do osiągnięcia dobrych wyników gospodarczych w sektorze oraz większej spójności w regionach przybrzeżnych.
Pierwsze działania w zakresie polityki rybołówstwa były podejmowane przez Wspólnotę Europejską w 1970 r. Ich celem było zapewnienie wsparcia strukturalnego i utworzenie wspólnego rynku ryb. Od tego czasu polityka ta została kilkakrotnie zmieniona, a ostatnią gruntowną reformę przeprowadzono w 2002 r.
Hubert Bierndgarski
fot. H. Bierndgarski
rybołówstwo na godzinie 13:25
Grupa kontrolna strażników granicznych ustaliła, że kuter z Kuźnicy miał istotne braki w wyposażeniu. Nie było jednego pasa ratunkowego, a trzy rakiety spadochronowe były przeterminowane. W związku z naruszeniem przez szypra przepisów bezpieczeństwa w żegludze, komendant Kaszubskiego Dywizjonu wystąpi do dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni z wnioskiem o wszczęcie postępowania.
Podczas czynności kontrolnych funkcjonariusze Straży Granicznej zwrócili uwagę na bełkotliwą mowę szypra i zapach alkoholu. Zdecydowali o konieczności przebadania mężczyzny. Policjanci z Jastarni przeprowadzili pomiar. Szyper wydmuchał 3,06 prom. alkoholu. Za sterowanie kutrem w stanie nietrzeźwości mężczyźnie grożą 2 lata pozbawienia wolności. Dochodzenie w tej sprawie prowadzić będzie policja.
Straż Graniczna
Czy ktoś w ogóle sprawdzał uprawnienia SG bo już kontrolują nam ilość ryby, dokumenty kutrów, papiery załogi (paranoja listy załogi i odprawy - gorzej niż za komuny) trzeźwość ludzi - chociaż wożą na policję i to ona dopiero prowadzi dochodzenie ( w przypadku jeżeli nie jest to szyper to sprawa jest umarzana z tytułu bezpodstawnego zatrzymania} teraz już czytamy że nawet ilość i ważność sprzętu jeszcze trochę to zaczną mierzyć oczka w siatkach. Jak to jest że tak naprawdę nikt jeszcze nie sprawdził co szanownym Panom I Paniom w ogóle wolno - czy drodzy koledzy potrafimy zwyzywać ministra przed kamerami a boimy się osoby w mundurze i dajemy wiarę wszystkiemu co powie. Podczas każdej kontroli zasłaniają się obowiązującymi przepisami ale jak zapyta się o odpowiedni paragraf to nie potrafią nawet ustawy wymienić z ramienia której kontrolują.
39-letni Leszek O., 36-letni Jacek K. oraz 37-letni Jacek P. zostali zatrzymani we wtorek.
"Zatrzymanym w dniu 6 listopada funkcjonariuszom prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjmowania korzyści majątkowych, jak również ujawnianie tajemnicy służbowej. Zatrzymani przyjmowali korzyści majątkowe od osób, trudniących się przemytem towarów akcyzowych z Rosji do Polski, w zamian za odstępowanie od wykonywania czynności służbowych i informowanie przemytników o prowadzonych przez SG działaniach" - poinformował Jacek Sońta.
nie pisz głupot nie ma szans możliwy termin około półrocza , o ile wogóle sie uda
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.