Tegoroczny limit połowowy szprota został przekroczony ponad 7,7 tysiąca ton. To oficjalne dane Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 24 września. Oznacza to obniżenie przyszłorocznego limitu o kwotę przełowienia. Obniżenie limitu może być jednak o wiele większe, bo na przyszły rok zapowiadane jest ogólne zmniejszenie limitów połowowych. Łącznie może być to nawet 20 tysięcy ton tej ryby.
- Zgodnie z danymi z Elektronicznego Rejestru Statków Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na dzień 24 września br., zawierającymi dane o połowach polskich statków na podstawie dzienników połowowych i deklaracji połowowych przedkładanych przez polskich armatorów, ogólna kwota połowowa szprota na rok 2013 została odłowiona przez polskich rybaków w wysokości 81 168 ton, tj. 111 % kwoty ogólnej. Wg powyższych danych limit przekroczony został o 7 776 ton - czytamy w odpowiedzi przekazanej nam przez biuro prasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jednocześnie urzędnicy informują, że w związku z wysokim poziomem połowów szprota z dniem 26 maja 2013 r., został wprowadzony zakaz ukierunkowanych połowów tego gatunku dla polskich rybaków, a następnie z dniem 12 lipca 2013 r., wprowadzono całkowity zakaz połowów szprota dla polskich rybaków.
W komunikacie czytamy dalej, że w przypadku przekroczenia przez państwo członkowskie UE kwoty połowowej któregoś z limitowanych gatunków organizmów morskich, czyli w przypadku, gdy dochodzi do przełowienia ogólnej kwoty połowowej, stosowana jest procedura określona w przepisach rozporządzenia Rady 1224/2009 z dnia 20 listopada 2009 r., ustanawiającego wspólnotowy system kontroli w celu zapewnienia przestrzegania przepisów wspólnej polityki rybołówstwa. Na podstawie art. 105 tego rozporządzenia, gdy KE ustali, że państwo członkowskie przekroczyło kwoty, które zostały mu przyznane, dokonuje odliczeń od przyszłych kwot tego państwa członkowskiego (przysługujących na kolejne lata połowowe), na zasadach określonych w ww. rozporządzeniu. Podobna procedura stosowana jest w przypadku przekroczenia przez państwo członkowskie przyznanego mu nakładu połowowego, stosownie do art. 106 rozporządzenia 1224/2009.
Skąd tak duża kwota przełowienia szprota? Nieoficjalnie rybacy mówią nam, że winni są urzędnicy, którzy analizują dane połowowe. Dane te ponoć nie są na bieżąco wprowadzane w system. Dlatego doszło do tak dużego przełowienia.
Przyszłoroczny limit połowowy szprota poznamy w październiku tego roku. Wtedy unijni ministrowie do spraw rybołówstwa będą debatować na temat przyszłorocznych połowów.
W tym roku polscy rybacy mieli do odłowienia 73,3 tysiące ton szprota. To, aż o 11 procent więcej niż w 2012 roku.
Tekst i fot.: Hubert Bierndgarski
Na zdjęciu: W tym roku polscy rybacy mieli do odłowienia 73,3 tysiące ton szprota.
- kara minimalna-- 20 tysięcy za jedno wyjście w morze.
- Kara maksymalna110 tysięcy za jedno wyjście w morze.
- Odpowiedzialni za nałożenie kar--- Okręgowi Inspektorzy Rybołówstwa
lata do ukarania-- 2013, 2012, 2011
To jest chore tak jak sobie wykombinują doradcy tak ma robić ministerstwo ?
Mieliśmy już różne próby np : - dodatkowe podzialy na jednostki do 10m.
- nie odłowiony limit przez dwa lata zmniejszenie limitu.
A teraz mamy mieć nowy podział od wielkości GT- no szlak mnie trafi kto tak kręci .
Jak długo jeszcze zmieniać się będą reguły i przepisy ?
Ja wiem , tak dlugo jak można będzie wpływać na ministerstwo aby prezesi mogli zarabiać miliony.
(Takie ciało doradcze to jest wielki ...)
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.