W Łebie powstała trzecia na wybrzeżu środkowym Aukcja Rybna. Finansowana przez Unię Europejską i budżet państwa inwestycja kosztowała 6 milionów złotych.
Przygotowania do budowy Aukcji Rybnej w Łebie trwały ponad siedem lat. Dzięki zaangażowaniu armatorów i organizacji rybackich równo rok temu rozpoczęła się jej budowa. Dziś aukcja wreszcie zaczęła pracować dla rybaków.
W Ustce, gdzie aukcja rybna działa już od lat, największym problemem było przekonanie rybaków do zerwania współpracy z dotychczasowymi odbiorcami i zdawania ryby do aukcji. Pomysłodawcy budowy aukcji w Łebie przekonani są, że tu do współpracy nie trzeba będzie nikogo namawiać. Właśnie dzięki aukcji rybacy uzyskają bowiem najlepszą cenę za swoje połowy.
Budowę aukcji przekazanej w ręce organizacji rybackich sfinansowały w całości Unia Europejska i budżet państwa. Parlamentarzysta z Łeby Kazimierz Kleina zapewnia, że w tym przypadku publiczne pieniądze zostały wydane bardzo dobrze.
Budowa obiektu o powierzchni czterech tysięcy metrów kwadratowych kosztowała sześć milionów złotych.
Zdjęcie: naszemiasto.pl
W związku z katastrofalną sytuacja polskiego rybołówstwa bałtyckiego zaprezentowaną przez rybaków i naukowców na posiedzeniu Sejmowej Komisji Rolnictwa w dniu 12 września 2013 roku, Komisja Rolnictwa wzywa polski rząd do natychmiastowego uruchomienia środków finansowych, przyznanych polskim rybakom przez Unię Europejską na lata 2007- 2013 . Komisja stoi na stanowisku, że absolutnie niedopuszczalne jest, aby polscy rybacy z powodów od nich niezależnych byli narażeni na bankructwo ,w czasie kiedy w funduszu rybackim przyznanym Polsce przez UE znajdowały się tak znaczące środki przyznane na rozwój i wsparcie polskiego rybołówstwa.
Bez natychmiastowej pomocy jedno z największych państw leżące nad Bałtykiem ,posiadające jedną z najmniejszych flot rybackich zniknie całkowicie z polskiej i europejskiej gospodarki . Brak działania ze strony Ministerstwa Rybołówstwa prowadzi do tragedii licznych rodzin rybackich oraz stanowi utratę dziedzictwa oraz kultury naszego narodu związanego od pokoleń z Morzem Bałtyckim i rybołówstwem .
Ponad to Komisja wzywa polski rząd o jak najszybsze podjęcie prac w celu zaprzestania połowów paszowych przez duże jednostki skandynawskie oraz ograniczenie połowów paszowych w okresie tarła dorsza na tarliskach przez polskie jednostki pelagiczne na Bałtyku ,który posiada statut morza o szczególnie wrażliwym ekosystemie .
[link usunięty]
1. Proszę podać daty kontroli polskich kutrów pelagicznych w 2013 roku z wyszczególnieniem numerów burtowych konkretnych kontrolowanych jednostek rybackich oraz jakie były efekty tych kontroli?
3. Jakie były przekroczenia kwot połowowych poszczególnych gatunków ryb w Polsce w latach 2011- 2013 oraz czy Polska musiała przełowione kwoty zwracać do Unii Europejskiej?
4. Czy Polska zapłaciła kary finansowe za przekraczanie unijnych kwot połowowych ?
5 . Proszę o udostępnienie wszystkich dostępnych badań odżywiania się dorsza na Morzu Bałtyckim przeprowadzonych w latach 2005-20013.
6. Proszę o podanie liczby kontroli wykonanych przez polskich inspektorów na jednostkach obcych bander , poławiających w polskiej strefie brzegowej w latach 2009-2013
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.