Rybołówstwo

Światowy lider programu certyfikacji na rzecz zrównoważonego rybołówstwa rozpoczyna aktywną działalność w Polsce.

Rada Zarządzania Zasobami Morza (MSC) [1] i Fundacja Baltic Sea 2020 połączyły siły, aby aktywnie wdrażać program certyfikacji MSC w Polsce. Przez kolejne trzy lata polski przedstawiciel MSC będzie działać na rzecz zrównoważonego rozwoju sektora rybołówstwa w naszym regionie oraz zapewnienia polskim konsumentom większego dostępu do produktów rybnych posiadających certyfikat ekologiczny.

Polskie rybołówstwo, poławiające rocznie około 100 000 ton ryb [2] jest kluczowe dla rejonu Morza Bałtyckiego. Polska jest również krajem, w którym znajduje się wiele przetwórni rybnych dostarczających produkty dla odbiorców z całego świata.

Program MSC pomaga usprawnić sposoby prowadzenia działalności rybackiej na całym świecie tak, aby ograniczyć ich wpływ na ekosystemy morskie. Dzięki finansowemu wsparciu Fundacji BalticSea2020, możliwe jest zwiększenie zaangażowania MSC w Polsce. Razem z naszymi partnerami będziemy wspierać proces transformacji europejskiego sektora rybołówstwa, aby działał zgodnie z zasadami zrównoważonych praktyk - tłumaczy Camiel Derichs, Dyrektor MSC na Europę.

Wiele europejskich sieci handlowych oraz producentów znanych marek wymaga od dostawców produktów rybnych z certyfikatem MSC. Podyktowane jest to chęcią spełnienia oczekiwań konsumentów, którzy coraz częściej wybierają produkty certyfikowane. Ponadto podmioty te zdają sobie sprawę, jak ich decyzje w zakresie zaopatrywania w produkty rybne wpłyną na stan mórz i oceanów – dodaje Anna Dębicka, Kierownik projektu MSC w Polsce. Celem MSC jest wspieranie polskiego sektora rybołówstwa w konkurencji na światowym rynku, który poszukuje sprawdzonych, certyfikowanych produktów. Będziemy także współpracować z instytucjami naukowymi, rządowymi oraz organizacjami pozarządowymi, aby zagwarantować ich wsparcie dla producentów, przetwórców i sprzedawców z branży rybnej, którzy zdecydują się na przystąpienie do programu certyfikacji. Równocześnie chcemy zwiększyć świadomość polskiego społeczeństwa, a przez to doprowadzić do wzrostu zapotrzebowania na certyfikowane produkty w naszym kraju. Taką zależność odnotowaliśmy w innych krajach europejskich i liczymy na to, że tak samo będzie w Polsce – deklaruje Dębicka.

Pierwsze kroki na rzecz wdrażania zrównoważonych praktyk zostały już w Polsce zrobione i stanowią dobrą podstawę do dalszych działań. Już teraz ponad 50 polskich przetwórców i dystrybutorów objętych jest certyfikacją w łańcuchu dostaw (Chain of Custody). Dzięki temu gwarantują oni, że oferowane przez nich produkty z certyfikatem MSC są w pełni identyfikowalne – od surowca łowionego przez rybaków po końcowy produkt.

Obecnie ponad 200 produktów rybnych w Polsce objętych jest certyfikatem MSC, który daje konsumentom pewność, że ryba pochodzi z eksploatowanego w sposób zrównoważony łowiska. W przeciągu następnych trzech lat, MSC planuje wdrożyć system certyfikacji w 85 firmach z całego łańcucha dostaw, zwiększając liczbę produktów z certyfikatem MSC do 600. MSC chce również wesprzeć, co najmniej dwie polskie organizacje producenckie w procesie ubiegania się o certyfikat MSC dla łowiska, który przyznawany jest w oparciu o standardy środowiskowe gwarantujące osiągnięcie stabilnych populacji eksploatowanych ryb. Standardy MSC dla rybołówstwa uważane są za najbardziej szczegółowe na świecie. Obejmują one obszerny zestaw kryteriów, oraz trzy główne założenia, które muszą zostać spełnione w celu przyznania certyfikatu:

1. Liczebność certyfikowanego stada jest na stabilnym poziomie

2. Działania prowadzone przez rybołówstwo w obrębie danego stada nie wpływają negatywnie na ekosystem;

3. System zarządzania rybołówstwem w obrębie danego stada jest efektywny.

 

***************************************************************************************************************************************************

 

[1] O Radzie Zarządzania Zasobami Morza:

Rada Zarządzania Zasobami Morskimi (ang. The Marine Stewardship Council (MSC)) jest międzynarodową organizacją non profit, której celem jest pomoc w transformacji sektora rybołówstwa w kierunku wprowadzania zrównoważonych praktyk.

MSC prowadzi program certyfikacji i ekologicznego znakowania jedynie dla produktów rybnych pochodzących z dziko żyjących populacji. Działania prowadzone są zgodnie z Kodeksem Odpowiedzialnego Postępowania ISEAL w zakresie ustalania społecznych i środowiskowych standardów oraz wytycznymi Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa w zakresie znakowania ryb i produktów rybnych pochodzących z dziko żyjących populacji. Oba dokumenty są zgodne z opracowanym przez FAO Kodeksem Odpowiedzialnego Rybołówstwa w zakresie znakowania ryb i produktów rybnych pochodzących z dziko żyjących populacji i wymagają, aby wiarygodny system certyfikacji i ekologicznego znakowania obejmował:

• Obiektywną, prowadzoną przez niezależne jednostki ocenę opartą o weryfikowalne naukowo dowody;

• Przejrzystość procesu który umożliwia udział interesariuszy i możliwością zgłaszania uwag.

• Standardy gwarantujące osiągnięcie stabilności objętych certyfikacją gatunków, zamieszkanych przez nie ekosystemów i stosowanych praktyk zarządzania.

 

MSC posiada biura w wielu miastach na świecie: Londyn, Seattle, Tokio, Sydney, Haga, Glasgow, Pekin, Berlin, Kapsztad, Kopenhaga, Halifax, Paryż, Madryt, Moskwa, Sztokholm, Santiago, Sao Paulo, Singapur, Reykjavik i Warszawa.

 

W program MSC zaangażowanych jest w sumie ponad 300 łowisk, z czego ponad 200 jest już certyfikowanych, a ponad 100 jest w trakcie procesu pełnej certyfikacji. Kolejne 50 jest w trakcie oceny wstępnej. Ogółem z łowisk certyfikowanych i będących w trakcie pełnej certyfikacji uzyskiwany jest roczny połów na poziomie 10 milionów ton. Stanowi to 11% rocznych światowych połowów dziko żyjących populacji ryb.

Obecnie wyładunek z certyfikowanych łowisk wynosi około 7 milionów ton ryb rocznie – blisko 8% całkowitego wyładunku dziko żyjących ryb. Na całym świecie istnieje obecnie ponad 20 tysięcy produktów których pochodzenie może zostać prześledzone, dzięki posiadaniu niebieskiego, ekologicznego certyfikatu MSC.

 

 

[2] Źródło: Dane statystyczne na temat połowów, ICES 2011

 

Więcej informacji na stronie: www.msc.org

+5 xxx
Następny HARACZ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
27 sierpień 2013 : 09:51 Guest | Zgłoś
+3 Amerykanie właśnie odeszli od MSC
radzę się otrząsnąć i nie robić wiochy która zamieni się zaraz w kryminał.
27 sierpień 2013 : 10:56 Guest | Zgłoś
-1 Czyli co według Kazika pieniążki pobieramy w Centrach nielegalnie?
Jakie zmiany wprowadza znowelizowana niedawno ustawa o organizacji rynku rybnego ?

Kazimierz Plocke: - Ustawa o rynku rybnym jest bardzo ważną ustawą, która po pierwsze reguluje funkcjonowanie rynku rybnego ( kluczowego dla całego sektora rybackiego). Nie ma rynku rybnego bez rybaków i przetwórców i odwrotnie. Nasze propozycje zmierzają w kierunku ułatwień jeśli chodzi o składanie wniosków do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi czy Agencji Restrukturyzacj i i Modernizacji Rolnictwa o płatności. Według nowych zasad nie ma już konieczności składania zaświadczeń a tylko konieczne jest podanie numeru krajowego rejestru sądowego. Jest to pierwsza zmiana ograniczająca bariery administracyjne . Po drugie wprowadzamy zaliczki dla uznanych grup rybackich na funkcjonowanie i działalność statutową w ramach programów operacyjnych. Wprowadzamy też nowe rozwiązanie związane z prawami wyładunków jeśli chodzi o statki bezpokładowe oraz szereg jeszcze innych , które wynikają z przepisów unijnych chociażby w zakresie spraw związanych z rozliczaniem rybaków poprzez Lokalne Centra Pierwszej Sprzedaży. Chodzi tu o płatności pierwotne jakie będą musieli ponieść rybacy, armatorzy na rzecz Lokalnych Centrów Pierwszej Sprzedaży za przeważenie, sortowanie czy lodowanie ryb. Dochodzi do tego druga opłata - za wystawienie dokumentu pierwszej sprzedaży. Opłaty te będą regulowane rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ustawa ma na celu porządkować sektor, dawać mu dalsze możliwości rozwoju.
27 sierpień 2013 : 11:00 Guest | Zgłoś
+1 Plocke chce regulować rządowym rozporządzeniem płatności w prywatnych firmach
dobre, a nawet bardzo dobre.
27 sierpień 2013 : 12:37 Guest | Zgłoś
+1 Ło matko
chyba trzeba będzie zwrócić z odsetkami.
27 sierpień 2013 : 16:47 Guest | Zgłoś
+2 Dyrektor Urzedu Morskiego sparaliżowany pytaniem o zagłodzonego dorsza.
[link usunięty]
27 sierpień 2013 : 15:28 Guest | Zgłoś
0 Odstąpie Limit Dorszowy
tel-609036566
27 sierpień 2013 : 16:46 Guest | Zgłoś
+4 MSC Certyfikat
Następna instytucja do wyciągania pieniędzy za wydanie certyfikatu którym się można podetrzeć albo nieźle na tym zarobić. Pani Dębicka musi na tym nieźle zarabiać.
27 sierpień 2013 : 16:59 Guest | Zgłoś
+1 kwk
zobaczycie że w pierwszej kolejnosci naklejke z certyfikatem dostana polskie przetwórnie bazujące na obcej rybie, całe zamieszanie zmierza do eliminacji polskiej ryby w polskich sklepach, obym sie mylił
29 sierpień 2013 : 06:25 Guest | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0228 4.104
EUR 4.2225 4.3079
CHF 4.504 4.595
GBP 5.109 5.2122

Newsletter