Przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości, spółki będącej właścicielem niezwykle atrakcyjnych gruntów w centrum Gdyni, składają coraz bardziej konkretne deklaracje dotyczące zabudowy mola Rybackiego, vis-á-vis skweru Kościuszki. Będzie to spektakularna i jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w Trójmieście.
Rozstrzygnięto już konkurs architektoniczny i PHN dysponuje wizualizacjami przyszłego wyglądu mola. Na ubiegłotygodniowym posiedzeniu sejmowej Komisji Skarbu Państwa przedstawiciele tej spółki potwierdzili, że przygotowują się do realizacji inwestycji. - Reprezentant PHN zadeklarował, iż tereny mola Rybackiego uznawane są za bardzo wartościowe pod kątem przyszłej zabudowy. Poinformował ponadto, iż trwa właśnie intensywne poszukiwanie kilku partnerów, którzy prowadziliby na tych gruntach różnego rodzaju działalność - mówi poseł Tadeusz Aziewicz, przewodniczący sejmowej Komisji Skarbu Państwa.
Jednocześnie bardzo pozytywnie oceniono niedawny debiut PHN na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dzięki temu należąca do Skarbu Państwa spółka pozyskać ma jeszcze w tym roku strategicznego inwestora. Nawet gdyby nabył on niezbyt pokaźny pakiet akcji, związany z tym zastrzyk gotówki może być potężny, bowiem wartość holdingu, dysponującego licznymi nieruchomościami w całym kraju, oceniana jest na gigantyczną kwotę przeszło 2 mld zł. Tymczasem plany Skarbu Państwa są takie, aby jeszcze w tym roku został on mniejszościowym właścicielem spółki. Inwestycja pod nazwą Port Rybacki, czyli kompleks ultranowoczesnych budynków biurowo-mieszkaniowych na powierzchni 10 ha, rozpocząć mogłaby się najwcześniej za dwa, trzy lata.
26.02.2013 Sekretarz stanu Kazimierz Plocke 25 lutego br. spotkał się w Brukseli z komisarz ds. polityki morskiej i rybołówstwa Marią Damanaki.
Rozmowy dotyczyły pakietu reformy Wspólnej Polityki Rybackiej (głównie tzw. rozporządzenia podstawowego i w sprawie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego), którego negocjacje weszły w decydującą fazę.
Intencją irlandzkiej prezydencji Rady UE jest osiągnięcie porozumienia z Parlamentem Europejskim do końca czerwca tego roku.
Podczas spotkania przedyskutowano kondycję dorsza bałtyckiego, którego sytuacja biologiczna budzi niepokój i wymaga dalszych badań naukowych co do jej przyczyn. Ma to szczególne znaczenie dla delikatnego ekosystemu Morza Bałtyckiego. Krótko omówiono też sprawy dalekomorskie (problem przyłowu plamiaka w połowach dorsza swalbardzkiego).
Dziś Rada zajmie się elementami rozporządzenia podstawowego, wobec których nie udało się dotychczas wypracować podejścia ogólnego. Głównym przedmiotem dyskusji jest kwestia obowiązku wyładunkowego – najważniejszego instrumentu walki z odrzutami w ramach reformy.
27.02.2013►Odsłuchaj iWebreader. Naciśnij enter aby rozpocząć odtwarzaniePodczas odbywającego się w tym tygodniu w Brukseli posiedzenia Rady AGRIFISH uzgodniono porozumienie odnośnie podstawowych przepisów wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb).
Ten polityczny konsensus, czyli tzw. drugie podejście ogólne w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia w ramach WPRyb, nawiązuje do pierwszego podejścia ogólnego, uzgodnionego przez Radę UE w czerwcu 2012 r.
Głównym celem wniosku jest zapewnienie rybołówstwu i akwakulturze odpowiednich zrównoważonych warunków gospodarczych, socjalnych i środowiskowych. Nowe elementy dotyczą w szczególności:
- eliminacji odrzutów i obowiązku wyładunku;
- maksymalnego zrównoważonego połowu (MSY), jako obowiązkowego punktu odniesienia dla zarządzania rybołówstwem;
- regionalizacji podejmowania decyzji;
- systemu przekazywalnych uprawnień połowowych;
- powiązania polityki rybackiej z polityką środowiskową.
Na szczególną uwagę zasługuje ustalenie dat wdrożenia zakazu odrzutów:
- od 1 stycznia 2014 r. dla ryb pelagicznych;
- od 1 stycznia 2015 r. dla gatunków limitowanych na Morzu Bałtyckim (oraz do 2018 r. dla innych gatunków);
- od 1 stycznia 2016 r. dla gatunków limitowanych na Morzu Północnym, północno- i południowo-zachodnich wodach (i do 2019 r. dla innych gatunków);
- od 1 stycznia 2017 r. dla gatunków limitowanych na Morzu Śródziemnym, na Morzu Czarnym, wszystkich wodach Unii i wodach spoza UE (i do 2019 r. dla innych gatunków).
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.