Prawo, polityka

W Apulii na południu Włoch rozpoczął się w czwartek trzydniowy szczyt przywódców G7. Po raz pierwszy w jego historii udział w nim weźmie jako nadzwyczajny gość papież Franciszek. Przybędzie też ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Główne tematy obrad to wojna Rosji przeciwko Ukrainie, konflikt na Bliskim Wschodzie i sztuczna inteligencja.

„Wyzwanie rzucone Putinowi” - tak włoska prasa odnosi się do obrad w Borgo Egnazia, w trakcie których przywódcy Ukrainy i USA mają podpisać porozumienie o bezpieczeństwie i mają zostać ogłoszone decyzje dotyczące wykorzystania zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów.

Historycznym wydarzeniem będzie też udział papieża w spotkaniu, zorganizowanym przez włoskie przewodnictwo w G7.

„Apulia w centrum świata” - taki tytuł zamieściła w czwartek na pierwszej stronie lokalna „La Gazzetta del Mezzogiorno”

Do przywódców: Włoch - Giorgii Maloni, Francji - Emmanuela Macrona, Niemiec - Olafa Scholza, Wielkiej Brytanii - Rishiego Sunaka, USA - Joe Bidena, Kanady - Justina Trudeau i Japonii - Fumio Kishidy, a także Unii Europejskiej - Ursuli von der Leyen i Charles'a Michela dołączą między innymi prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, premier Indii Narendra Modi oraz prezydenci Brazylii i Argentyny, Luiz Inacio Lula da Silva i Javier Milei oraz sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Temat pierwszej sesji to Afryka, zmiany klimatyczne i rozwój.

Następnie tematem dyskusji światowych liderów będzie sytuacja na Bliskim Wschodzie, ponad osiem miesięcy po wybuchu konfliktu, zapoczątkowanego przez atak palestyńskiego Hamasu na Izrael.

Po południu szefowie państw i rządów przystąpią do debaty na temat Ukrainy. Będzie to na dwa dni przed wielką międzynarodową konferencją pokojową, która odbędzie się koło Lucerny w Szwajcarii.

W przeddzień szczytu media poinformowały, że państwa "siódemki" osiągnęły porozumienie w sprawie wypłaty 50 miliardów dolarów Ukrainie z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów, których wartość wynosi ok. 300 mld euro. Konkretne decyzje mają zostać podjęte w Apulii.

Poza tym - według Białego Domu - państwa G7 ogłoszą sankcje mające odciąć rosyjski przemysł obronny od potrzebnych materiałów.

Po południu w czwartek amerykańsko-ukraińską umowę o bezpieczeństwie podpiszą prezydenci Biden i Zełenski, którzy mają następnie wystąpić na wspólnej konferencji prasowej.

Pierwszy dzień szczytu zakończy kolacja na zamku Svevo w Brindisi z udziałem prezydenta Włoch Sergio Mattarelli.

Głównym wydarzeniem piątku będzie kilkugodzinna wizyta papieża Franciszka, który z przywódcami G7 i innymi liderami weźmie udział w sesji na temat sztucznej inteligencji, energii, Afryki i regionu Morza Śródziemnego.

Papież przeprowadzi też rozmowy z niektórymi przywódcami, między innymi z prezydentem Bidenem.

Szczyt w Borgo Egnazia potrwa do soboty. Według mediów na jego marginesie europejscy przywódcy przeprowadzą rozmowy na temat sytuacji w UE po wyborach do Parlamentu Europejskiego i nowej większości, jaka w nim powstanie.

Bezpieczeństwa w rejonie Borgo Egnazia i Brindisi pilnują tysiące policjantów, karabinierów i żołnierzy.

Sylwia Wysocka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter