Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w organizowanym w Wilnie szczycie przywódców państw Inicjatywy Trójmorza, a także w Forum Biznesu, na którym spotykają się przedsiębiorcy z państw tworzących Trójmorze.
Wizyta prezydenta Dudy w Wilnie oficjalnie rozpocznie się w czwartek rano, gdy wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą odwiedzi on Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza. Obaj prezydenci spotkają się z przedsiębiorcami, a także wezmą udział w debacie o budowaniu odporności i dobrobytu państw regionu.
Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza to wydarzenie, które odbywa się regularnie obok spotkań przywódców Trójmorza - poprzednia odbyła się we wrześniu ub.r. w Bukareszcie, gdzie liderzy Trójmorza spotkali się na szczycie Inicjatywy na zaproszenie rumuńskiego prezydenta Klausa Iohannisa. W tegorocznym forum, jak przekazał w środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak, weźmie udział ponad 1000 przedsiębiorców, w tym 130 z Polski.
W czwartek po południu w wileńskim pałacu Wielkich Książąt Litewskich liderzy spotkają się na Szczycie Inicjatywy Trójmorza. Pawlak powiedział w rozmowie z dziennikarzami przed wylotem prezydenta do Wilna, że "inicjatywa cieszy się coraz szerszym zainteresowaniem".
W tym roku nowym partnerem strategicznym zostanie Japonia, czyli trzecia gospodarka świata. Spodziewamy się również podpisania listu intencyjnego w sprawie drugiej edycji Trójmorskiego Funduszu Inwestycyjnego, to też dobry znak - powiedział Pawlak.
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 13 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. We wrześniu do Inicjatywy dołączyła Grecja, a państwem stowarzyszonym została Mołdawia. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
Trójmorze jako format międzynarodowy zostało zawiązane w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji. Jak przypomina polski resort spraw zagranicznych, liderzy zdecydowali się wówczas wspólnie szukać nowych źródeł modernizacji państw regionu, m.in. poprzez rozwój infrastruktury transportowej (międzynarodowe trasy i linie kolejowe), wzmocnienie bezpieczeństwa i współpracy w obszarze energetyki i przyspieszenie rozwoju gospodarki cyfrowej.
W ramach Inicjatywy zrealizowano kilka programów infrastrukturalnych - w tym np. gazowy interkonektor między Polską a Litwą. Inne kluczowe, wciąż realizowane programy to m.in. budowa linii kolejowej Rail Baltica, łączącej Polskę i wszystkie kraje bałtyckie, czy Via Carpatia, trasa łącząca wschodnie regiony państw Trójmorza.
Pawlak ocenił w środę, że podjęte przez Trójmorze inicjatywy znacząco ułatwiły krajom regionu przejście przez kryzysy związane z rosyjską agresją na Ukrainę czy pandemią COVID-19.