Skrócenie czasu oczekiwania na książeczkę żeglarską przewiduje projekt noweli rozporządzenia zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Ministerstwo Infrastruktury oczekuje, że pracownicy urzędów morskich zaangażowani w wydawanie marynarzom dokumentów będą mniej obciążeni.
Projekt noweli przewiduje też, że dyrektor urzędu morskiego nie będzie musiał przy wydawaniu książeczki żeglarskiej, zasięgać opinii organów paszportowych w sprawie istnienia wobec wnioskodawcy przesłanek odmowy wydania paszportu. Zamiast urząd sam będzie mógł to zweryfikować w Rejestrze Dokumentów Paszportowych (RDP).
Jak podano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie książeczki żeglarskiej, wystawiana jest ona przez dyrektora urzędu morskiego. Przed wydaniem marynarzowi książeczki żeglarskiej, dyrektor urzędu morskiego jest zobowiązany zweryfikować przesłanki do odmowy wydania paszportu.
Zgodnie z ustawą z 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych, został ustanowiony Rejestr Dokumentów Paszportowych, który od 27 marca br. miał zastąpić funkcjonujące ewidencje paszportowe oraz centralną ewidencję wydanych i unieważnionych dokumentów paszportowych.
Ustawa o dokumentach paszportowych jednocześnie umożliwia dyrektorom urzędów morskich uzyskanie bezpośredniego dostępu do RDP, w zakresie niezbędnym do realizacji ich ustawowych zadań – a zatem w zakresie weryfikacji przesłanek odmowy wydania paszportu wobec osoby wnioskującej o wydanie książeczki morskiej - czytamy w uzasadnieniu.
Biorąc pod uwagę możliwość uzyskania przez dyrektorów urzędów morskich dostępu do danych zgromadzonych w RDP, a tym samym możliwość bezpośredniej weryfikacji przedmiotowych przesłanek, bez konieczności przesyłania zapytań do organów paszportowych, zasadnym jest wprowadzenie stosownej zmiany w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 30 maja 2016 r. w sprawie książeczki żeglarskiej - napisano.
Jak wyjaśniono, w efekcie możliwości bezpośredniej weryfikacji przez dyrektora urzędu morskiego przesłanek do odmowy wydania paszportu osobom ubiegającym się o książeczkę żeglarską, oczekuje się zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla pracowników urzędów morskich zaangażowanych w proces wydawania marynarzom dokumentów.
Zmniejszenia obciążeń administracyjnych należy oczekiwać także w przypadku pracowników urzędów wojewódzkich zaangażowanych w weryfikację ww. przesłanek. Oczekuje się ponadto, że skróceniu ulegnie czas potrzebny na wydanie książeczki żeglarskiej - wskazano.
Jak przypomniano w uzasadnieniu, zgodnie z ustawą o dokumentach paszportowych, warunkiem uzyskania dostępu do danych zgromadzonych w RDP jest wystąpienie z właściwym wnioskiem do ministra właściwego do spraw informatyzacji.
autor: Łukasz Pawłowski