To tu, w Szczecinie, w wyniku długich negocjacji po raz pierwszy postanowiono o tworzeniu niezależnych, samorządnych związków zawodowych – napisał w liście do uczestników uroczystości w 41. rocznicę podpisania Porozumienia Szczecińskiego prezydent Andrzej Duda.
To wydarzenie o wielkiej wadze, zasługujące na wdzięczną pamięć wszystkich Polaków – napisał w liście odczytanym przez wicewojewodę zachodniopomorskiego Marka Subocza prezydent RP Andrzej Duda.
Przed historyczną bramą Stoczni Szczecińskiej odbyły się w poniedziałek uroczystości w 41. rocznicę podpisania Porozumienia Szczecińskiego, pierwszego z Porozumień Sierpniowych.
Prezydent przypomniał, że "solidaryzując się ze swoimi kolegami ze Stoczni Gdańskiej do strajku przystąpili robotnicy ze Stoczni Szczecińskiej i Stoczni Remontowej Parnica".
W ich ślady poszły wkrótce tysiące pracowników z ówczesnego województwa szczecińskiego – dodał.
Jak wskazał, reżim, „który tak brutalnie potraktował robotników w roku 1970 i 1976, tym razem ustąpił przed ich determinacją".
To tu, w Szczecinie, w wyniku długich negocjacji po raz pierwszy postanowiono o utworzeniu niezależnych, samorządnych związków zawodowych – przypomniał Andrzej Duda w liście.
Zaznaczył, że był to "niezwykle ważny krok" na rozpoczynającej się drodze "ku Polsce w pełni wolnej i demokratycznej", dziękował też mieszkańcom "tej pięknej, piastowskiej ziemi, którzy tak wtedy, jak i dzisiaj służą dobru wspólnemu".
30 sierpnia 1980 r. w świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego władze komunistyczne podpisały porozumienie z przedstawicielami strajkujących załóg regionu, co zakończyło strajki na Pomorzu Zachodnim.
Dokument, który przeszedł do historii pod nazwą Porozumienia Szczecińskiego, w pierwszym punkcie mówił o powołaniu samorządnych związków zawodowych.
autorka: Elżbieta Bielecka
Fot.: Sławomir Lewandowski / PORTALMORSKI.PL
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.