Nową politykę przemysłową Polski wyznaczy pięć osi: cyfryzacja przemysłu, myślenie w kategoriach bezpieczeństwa, lokalność produkcji, Zielony Ład oraz nowoczesne społeczeństwo - ogłosił w czwartek wicepremier Jarosław Gowin.
Minister rozwoju, pracy i technologii poinformował o rozpoczęciu prac nad nową polityką przemysłową. Jak stwierdził Gowin, polityka ta zostanie wpisana w ramy, wyznaczone przez pięć osi.
Pierwszą osią ma być cyfryzacja przemysłu, rozumiana m.in. jako złożony i zaawansowany technicznie proces wykorzystania dużych zbiorów danych. „Stawiamy na przemysł 4.0” - oświadczył Gowin.
Drugą osią ma być „powrót do myślenia o przemyśle w kategoriach bezpieczeństwa”. Według Gowina, dotyczy to np. produktów, których wytwarzanie ulokowano na innych kontynentach z powodu niższych kosztów. „Dziś celem musi być odtworzenie zdolności produkcyjnych określonych wyrobów medycznych i farmaceutycznych” - wyjaśnił wicepremier.
Trzecią osią ma być położenie nacisku na lokalność produkcji przemysłowej. Gowin stwierdził, że uzależnienie krajowej produkcji od niezdywersyfikowanego importu półproduktów to znaczący czynnik ryzyka, dywersyfikacja i skrócenie łańcuchów dostaw do szansa budowania kompetencji i mocy w przyszłościowych branżach.
Czwartą osią ma być Zielony Ład, gospodarka obiegu zamkniętego i niskoemisyjność. To wielkie wyzwanie, ale i szansa dla polskich producentów - ocenił wicepremier.
Piątą osią ma być nowoczesne społeczeństwo. Nowe technologie stworzą nowe miejsca pracy, ale aby proces ten przebiegł harmonijnie potrzebna jest polityka rozwoju kompetencji dopasowanych do wykorzystywanych w gospodarce narzędzi, a także regularne aktualizowanie i zmiana umiejętności i kompetencji pracowników - wyjaśnił wicepremier.
wkr/ mmu/
PortalMorski.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.