Prawo, polityka

Zniesienie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa jako jednostki budżetowej i włączenie jej do struktury urzędów morskich przewiduje projekt noweli ustawy o bezpieczeństwie morskim przygotowany przez resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Według autorów, celem projektu jest "optymalizacja pracy struktur administracji rządowej przy zachowaniu ekonomiki wydatkowania środków publicznych".

Jak wyjaśniono, w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa (Służbie SAR) zatrudnionych jest około 280 osób, a włączenie jej w struktury urzędów morskich pozwoli jej skupić się na ratownictwie morskim oraz zwalczaniu zanieczyszczeń, podczas gdy obsługa administracyjna powierzona zostanie aparatowi administracyjnemu urzędów morskich, wzmocnionemu o pracowników Służby SAR.

Zdaniem autorów noweli, problemem związanym ze Służbą SAR jest także jej siedziba w Gdyni, gdyż mieści się ona w przedwojennym budynku, którego rozbudowa lub modernizacja nie jest możliwa, bo otaczają go sprywatyzowane tereny portowe. "W efekcie nie ma fizycznej możliwości umiejscowienia w budynku sprzętu i nowych technologii niezbędnych do funkcjonowania MRCK" - napisano.

By rozwiązać te problemy, projekt przewiduje przejęcie mienia Skarbu Państwa pozostającego w dyspozycji Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa przez Urząd Morski w Gdyni oraz Urząd Morski w Szczecinie, a także zmianę pracodawcy na te urzędy przy kontynuacji istniejących stosunków pracy.

Do zadań Służby SAR należy poszukiwanie i ratowanie osób znajdujących się w niebezpieczeństwie na morzu oraz zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń olejowych i chemicznych środowiska morskiego.

autor: Małgorzata Werner-Woś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Tagi:

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter