Prawo, polityka

Senat opowiedział się w piątek za ustawą o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m. Przepisy przewidują uproszczenie przepisów i zharmonizowanie wymogów dla jednostek morskich i śródlądowych.

Za ustawą głosowało 49 senatorów, przeciw było 30, 3 wstrzymało się od głosu. Wszystkie poprawki zostały w głosowaniu odrzucone.

Ustawa przewiduje znaczne uproszczenia przepisów, odbiurokratyzowanie procedur i zharmonizowanie wymogów dla jednostek morskich i śródlądowych - podkreśla ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Obecnie rejestry jednostek są prowadzone przez kilka podmiotów, w tym Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego, a także starostów, izby morskie i urzędy morskie, a same przepisy są skomplikowane - podali autorzy przepisów. Według nich regulacje dot. obowiązku rejestracji, procedur, wymaganych dokumentów i opłat są w każdym przypadku różne.

Przepisy mówią, że wnioski o rejestrację jednostki i informację w razie aktualizacji danych będzie można składać za pośrednictwem e-Puap (Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej). Sama rejestracja jednostki pływającej będzie odbywać się w starostwach; taki wniosek będzie można złożyć u dowolnie wybranego starosty.

Z kolei sam dowód rejestracyjny jednostki będzie miał formę plastikowej karty i będzie zawierał dane dot. jachtu, właściciela oraz podstawowe informacje w zakresie bezpieczeństwa. Chodzi o maksymalną liczbę osób, które mogą się znajdować na jednostce oraz maksymalną siłę wiatru i wysokość fali, przy których można żeglować. Dowód rejestracyjny będzie dowodem własności jachtu.

Zmiany obejmą także samą eksploatację jachtów, która będzie możliwa na wodach śródlądowych i morskich.

Możliwy ma być także dostęp do informacji poprawiający skuteczność akcji ratowniczych, a także służący zapobieganiu kradzieży i powtórnej legalizacji skradzionych jednostek czy silników. Elektroniczna baza danych będzie stale dostępna dla służb ratowniczych i będzie łączyć informacje im potrzebne do efektywniejszego działania - podkreśla resort.

Elektroniczny rejestr będzie publicznie dostępny; każda osoba posiadająca m.in. numer rejestracyjny będzie mogła przez przeglądarkę internetową zweryfikować podstawowe informacje zawarte w bazie danych na temat jednostki.

autor: Kacper Reszczyński

0 w nawiązaniu do....
Domyślam się,że nasz/nie nasz jacht aspirujący do uczestnictwa w przedsięwzięciu mającym uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości,o długości jakoby 70 stóp,zostanie zarejestrowany w ów uproszczony sposób.
11 maj 2018 : 15:55 hihi | Zgłoś
0 zamiana stóp na metry
70 stóp to 21,34 m,czyli jacht będzie podlegał uproszczonej rejestracji.
11 maj 2018 : 21:07 hihi | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter