Porty, logistyka

Porty nad Dunajem mają krytyczne znaczenie dla eksportu ukraińskich produktów rolnych w obliczu ograniczonej działalności portów nad Morzem Czarnym - powiedział w piątek wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow na spotkaniu z delegacją Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR).

Jak podał na Facebooku ukraiński resort infrastruktury, Kubrakow spotkał się w Kijowie z delegacją EBOiR, której przewodniczyła prezes tej instytucji Odile Renaud-Basso. Spotkanie dotyczyło realizacji międzynarodowych projektów rozwoju portów nad Dunajem.

Widzimy perspektywę współpracy dotyczącej rozwoju kompleksu portów naddunajskich. Prace rozpoczęliśmy w ubiegłym roku (...). Międzynarodowa inżynieryjna firma konsultingowa Royal HaskoningDHV, w ramach wspólnego projektu pilotażowego ministerstwa i EBOiR, opracowała listę działań mających na celu zwiększenie przepustowości portów naddunajskich, które dotyczą zmian inwestycyjnych, operacyjnych i regulacyjnych na Ukrainie, w Mołdawii i Rumunii - powiedział Kubrakow. - Wysoko oceniamy współpracę z EBOiR i jesteśmy wdzięczni za wsparcie Ukrainy - dodał.

Ministerstwo infrastruktury przypomniało, że wraz z podległymi mu instytucjami realizuje kilka wspólnych projektów z EBOiR. Należą do nich "Rozwój transeuropejskiej sieci transportowej. Ukraina - korytarze drogowe" - projekt mający na celu rozwój infrastruktury drogowej na Ukrainie, a także projekty, których celem jest usprawnienie sieci kolejowej.

EBOiR pomaga także Ukrainie rozwijać sieć logistyczną narodowego operatora pocztowego Ukrposzta. W ramach tych działań kupowane są nowe pojazdy, modernizuje się stary sprzęt oraz ponownie otwiera urzędy pocztowe na terytoriach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji.

W poniedziałek ministerstwo infrastruktury poinformowało, że inicjatywa zbożowa dotycząca eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne jest zagrożona z powodu działań Rosji, która znów wstrzymała rejestrację statków transportujących żywność. Rosjanie - według ukraińskiego resortu - odmawiają rejestracji statków z ładunkiem i "tworzą swój własny plan inspekcji".

Umowa zbożowa została wynegocjowana z Rosją i Ukrainą przez ONZ i Turcję w lipcu 2022 roku i odnowiona na kolejne 120 dni w listopadzie 2022 roku, a potem w marcu br. Jej celem jest złagodzenie kryzysu żywnościowego wywołanego inwazją rosyjską na Ukrainę i związanym z tym wzrostem cen żywności.

sm/ ap/

arch.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0502 4.132
EUR 4.2067 4.2917
CHF 4.4591 4.5491
GBP 4.9737 5.0741

Newsletter