Służby techniczne PERN rozpoczęły naprawę rurociągu 'Przyjaźń' na odcinku zachodnim, gdzie we wtorek w miejscowości Żurawice (Kujawsko-pomorskie) doszło do rozszczelnienia jednej z dwóch nitek i wycieku ropy naftowej. PERN deklaruje, że chce jak najszybciej przywrócić tam tłoczenie surowca. To m.in. dzięki zachodniemu odcinkowi rurociągu 'Przyjaźń' możliwe jest dostarczanie ropy naftowej dostarczanej zbiornikowcami (przez terminal Naftoport w porcie gdańskim) do rafinerii Schwedt we wschodnich Niemczech.
"Służby techniczne PERN rozpoczęły już naprawę rozszczelnionego rurociągu, który dostarcza ropę naftową do klientów niemieckich. Celem jest jak najszybsze przywrócenie pracy magistrali i pełne wznowienie tłoczeń surowca" - oznajmiła w czwartek spółka.
Jak przekazano w komunikacie, w nocy ze środy na czwartek "realizowane były prace związane z oczyszczeniem rurociągu z pozostałej w nim ropy, co stworzyło bezpieczne warunki do działań przy usunięciu usterki". PERN podał, że jednocześnie prowadzone są analizy związane z przyczyną zdarzenia.
W środę rano PERN poinformował, że dzień wcześniej późnym wieczorem systemy automatyki spółki "wykryły rozszczelnienie rurociągu 'Przyjaźń' na jednej z dwóch nitek zachodniego odcinka rurociągu - ok. 70 km od Płocka". Według PERN nie są na razie znane przyczyny zdarzenia. Spółka zaznaczyła, że druga nitka ropociągu "działa bez zmian".
W kolejnym komunikacie PERN podkreślił, iż "jest w stałym kontakcie z niemieckimi partnerami odbierającymi surowiec poprzez rurociąg 'Przyjaźń', w związku z rozszczelnieniem jednej z nitek zachodniej magistrali, którą ropa naftowa dociera do klientów niemieckich". "Dostawy odbywają się z uwzględnieniem możliwości technicznych" - przekazała spółka.
Z kolei w środę wieczorem PERN podał, iż jego służby dotarły do uszkodzonego rurociągu. Spółka podała wówczas, że z pierwszych ustaleń i ze sposobu odkształcenia magistrali wynika, że na ten moment brak jest znamion ingerencji osób trzecich. Rozpoczęto jednocześnie rekultywację terenu, gdzie doszło do wycieku ropy naftowej z magistrali.