Porty, logistyka

Stworzenie morskiego hubu dystrybuującego paliwa w Dębogórzu, koncentracja na budowie rurociągu paliwowego Boronów - Trzebinia i programie Megainwestycje - to najważniejsze plany PERN na rok 2021 - poinformowała w piątek paliwowa spółka w komunikacie.

Dodano, że w tym roku firma przedstawi również nową strategię sięgającą roku 2024. Ma być ona odpowiedzią na wyzwania szybko zmieniającego się otoczenia, w tym zmiany dotyczące surowców energetycznych i alternatywnych źródeł energii.

W ciągu ostatnich pięciu lat PERN w sposób istotny poprawił swoje możliwości operacyjne. Dziś jesteśmy w stanie zaproponować naszym Klientom dodatkowe pojemności i rozwiązania, które usprawniają obsługę. Rok 2021 to także moment, w którym przedstawimy naszą nową strategię. Pokażemy w niej, w jaki sposób chcemy odpowiedzieć na wyzwania zmieniającego się otoczenia, choćby w sferze wykorzystania surowców energetycznych i alternatywnych źródeł energii - powiedział cytowany w komunikacie prezes PERN Igor Wasilewski.

Jak poinformowano w komunikacie, w bazie paliw PERN w Dębogórzu trwa projekt budowy dwóch zbiorników na olej napędowy - po 32 tys. m sześciennych każdy. Obecnie inwestycja jest ukończona w 90 proc. Zbiorniki trafią do eksploatacji w kwietniu 2021 roku jako element drugiego etapu rozbudowy pojemności paliwowych. Dodano, że jeszcze w tym roku ruszy budowa kolejnego, podobnego zbiornika. Zostanie on oddany do użytku w 2022 r.

Jak informuje PERN, na początku tego roku obok dwóch zbiorników w Dębogórzu, spółka zamierza zakończyć też inwestycje dwóch zbiorników po 10 tys. m sześciennych w Emilianowie i jednego o pojemności 32 tys. m sześciennych w Małaszewiczach, co ma nastąpić do końca stycznia 2021.

Z kolei w drugiej połowie kwietnia do eksploatacji trafią jeszcze dwa zbiorniki po 32 tys. m sześciennych w Rejowcu.

PERN poinformował ponadto, że obecnie trwa postępowanie na wybór wykonawcy robót budowlano-montażowych dla realizacji prawie 100-kilometrowego odcinka rurociągu paliwowego łączącego bazę PERN w Boronowie z terminalem PKN Orlen w Trzebini. Uzyskiwane są decyzje administracyjne pozwalające na rozpoczęcie prac. Zgodnie z założeniami budowa rozpocznie się w pierwszym kwartale 2021 roku.

Spółka przypomniała, że w 2020 roku do eksploatacji trafiło osiem nowych zbiorników - dwa paliwowe i sześć surowcowych, a w dwóch nadbałtyckich lokalizacjach spółka oddała do użytku 545 tys. m sześciennych nowych pojemności.

Bałtyk staje się kluczowy dla polskiej energetyki. W przypadku PERN chodzi o dwa aspekty kluczowe dla Klientów, ale i dla bezpieczeństwa Polski. PERN kończy pracę przy budowie hubu surowcowego w Gdańsku, uruchamiając tylko w tym roku blisko 550 tys. m sześciennych pojemności na ropę naftową. Kolejne 45 tys. m sześciennych odda na potrzeby klientów w połowie 2021 roku - powiedział cytowany w komunikacie Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. - Do tego dochodzą prace związane ze wzmocnieniem roli bazy paliw w Dębogórzu i umożliwienie jej rozwoju poprzez większe otwarcie na morze. Ten rok pokazał, że PERN nawet w trudnych, pandemicznych warunkach nie zwalnia tempa i bez opóźnień realizuje swoje plany inwestycyjne - dodał.

W komunikacie podano, że spółka prowadzi jednocześnie złożony program modernizacyjny baz paliw, który umożliwi klientom realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW), czyli osiągnięcia 14-proc. udziału energii odnawialnej w transporcie w perspektywie 2030 roku.

autor: Łukasz Pawłowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter