Porty, logistyka

W dniach 21-22 lipca odbyła się oficjalna wizyta delegacji Portu Gdańsk w Porcie Kłajpeda. Była to doskonała okazja do wymiany wiedzy na temat wielu kluczowych tematów związanych z biznesem morskim, rozwoju i rozbudowy bałtyckich portów, LNG, żeglugi promowej i wycieczkowej, współistnienia tkanki miejskiej i portu i wyzwań z tym związanych.

Z ogromną przyjemnością przyjąłem delegację Portu Gdańsk w Kłajpedzie. Odbyliśmy inspirujące dyskusje i nawiązaliśmy ciekawe kontakty biznesowe. Oprócz bliskości geograficznej naszych krajów łączą nas ścisłe powiązania historyczne: przez blisko 4 stulecia Polska i Litwa były jednym organem politycznym, co współcześnie oznacza sojusz lub partnerstwo. Dzisiejsza sytuacja geopolityczna na świecie i w Europie skłania nas do ponownej oceny wartości i korzyści wynikających z partnerstwa, które niedawno uzyskało nową definicję i szersze podejście. Nie jest to już tylko wymiana wiedzy lub dzielenie się wiedzą. W dzisiejszych czasach partnerstwo to wspólne projekty, zaufanie zawodowe, zaangażowanie społeczne i kulturalne. Uważam, że ta wizyta wzmocniła partnerstwo naszych portów. Jestem przekonany, że współpraca i przyjaźń z Portem Gdańsk będzie kontynuowana z korzyścią zarówno dla portów, jak i ich interesariuszy - mówi Algis Latakas, dyrektor generalny zarządu Portu Kłajpeda.

Delegacja Portu Gdańsk miała możliwość zapoznania się zarówno z działalnością terminali kontenerowych operujących w porcie, terminalem pasażerskim, ale także operatorów uniwersalnych świadczących usługi przeładunku nawozów, ładunków płynnych, minerałów, pasz czy cementu. Jednym z elementów wizyty był terminal działający na bazie jednostki regazyfikacyjnej "Independence", będącej w eksploatacji w Porcie Kłajpeda od 2014 roku. Ostatnim punktem wizyty był obszar Wolnej Strefy Ekonomicznej, która została otwarta w 2002 i jest jedną z 7 stref ekonomicznych na Litwie. Jej powierzchnia liczy 412 h, a zatrudnionych na tym terenie jest ponad 5400 osób. Obecnie oferuje swoje usługi inwestorom z 17 krajów na świecie.

To była bardzo inspirująca wizyta. Jesteśmy wdzięczni za tak przyjacielską atmosferę i otwartość w dzieleniu się wiedzą i doświadczeniem. Kłajpeda jest portem w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, tym bardziej istotne są nasze wzajemne relacje. Liczymy, że ta wizyta zaowocuje wspólnymi inicjatywami. Widzimy przestrzeń na wspólne działania, dopuszczamy oczywiście zdrową konkurencję, której podstawą będzie wysoka jakość świadczonych usług. Interesująca jest zarówno wymiana doświadczeń w zakresie rynku usług okołoportowych, które mają ogromny wpływ na atrakcyjność portu z punktu widzenia armatora, jak również kwestia rynku cruisowego, w którym to zakresie chcielibyśmy wzajemnie się promować. Są to także niezmiernie istotne kwestie środowiskowe, ograniczenie emisji zanieczyszczeń i wyzwań z tym związanych, ale także wciąż bardzo ważne tematy związane ze światową pandemią - mówi Sławomir Michalewski, wiceprezes zarządu ds. finansowych w Porcie Gdańsk.

rel (Port Gdańsk SA)

 

0 kto pyta nie błądzi
Kłajpeda -port na Zalewie Kurońskim,którego średnia głębokość wynosi 5-6 metrów a Kłajpeda przyjmuje statki o zanurzeniu około 13m.Może Elbląg wyśle tam swoją delegację aby dowiedzieć się od Litwinów jak oni to zrobili.
02 sierpień 2020 : 10:50 Walenty | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter