Porty, logistyka

Fracht FWO Polska, wiodący operator logistyczny dla przemysłu, zrealizował kolejne, ciekawe zlecenie door-to-door z zakresu project cargo. Dla polskiego producenta elementów i urządzeń specjalnych na potrzeby energetyki wodnej i ciepłownictwa, specjaliści Fracht FWO Polska zorganizowali transport 75-tonowego podzespołu na inwestycję hydrotechniczną do Kolumbii.

Ładunek, odebrany z fabryki w Polsce, pokonał drogą lądową i morską blisko 1600 km do elektrowni wodnej w zachodniej Kolumbii. Organizację dostawy od portu do miejsca montażu w Ameryce Południowej wspierał lokalny oddział firmy Fracht w Kolumbii. Przewożonym ładunkiem był specjalistyczny zawór o wadze 69 ton i wymiarach: długość 4,7 m, szerokość 3 m i wysokość 3,45 m oraz ważące łącznie 6 ton części do zaworu, takie jak siłowniki hydrauliczne, elementy systemu sterowania, filtry wodne, pompy i uszczelki.

- Ze względu na rozmiary i wagę ładunku musieliśmy zapewnić odpowiednie urządzenia dźwignicowe do załadunku i rozładunku na przyczepę samochodową i statek. Klient miał ścisłe wymagania co do sposobu przewozu i zabezpieczenia tego ładunku, konieczne było też ubezpieczenie go w transporcie. Jeszcze przed realizacją dostawy przeprowadziliśmy wizję lokalną w Kolumbii, tak aby sprawdzić stan drogi szutrowej prowadzącej bezpośrednio do elektrowni wodnej, a w przypadku konieczności naprawy nawierzchni, uzgodnić, jakie byłyby jej warunki – wyjaśnia Agnieszka Matysiak, project manager Heavy and Oversized Cargo Department, Fracht FWO Polska, odpowiedzialna za organizację tego transportu.

Czytaj także: Grupa Fracht wzmacnia obecność w Afryce

Z Polski do kolumbijskiej Valle del Cauca

Trwający około 10 godzin załadunek odbywał się w polskim zakładzie produkcyjnym. Zgodnie z wymogami klienta, zawór kulowy został najpierw zapakowany na naczepę samochodową, a następnie obudowany skrzynią i odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią. Dodatkowo ładunek został wyposażony w specjalne zawiesia do podnoszenia, tak aby można było bezpiecznie wykonać operacje przeładunkowe w portach morskich. Tak przygotowana przesyłka została dostarczona na specjalnej naczepie pojazdu ciężarowego do portu w Hamburgu. Załadunek na statek odbył się w dwóch etapach. Lżejsza skrzynia z częściami do zaworu została przeładowana do 20’ kontenera morskiego typu flat-rack (kontener przystosowany do przewozu ładunków ponadgabarytowych, ze składanymi do środka ścianami bocznymi). Natomiast do przeładunku cięższej skrzyni z zaworem kulowym użyto suwnic portowych i dźwigu pływającego.

Portem przeznaczenia był kolumbijski port morski Buenaventura. Tu polski zespół Fracht FWO skorzystał ze wsparcia kolegów z oddziału Fracht Kolumbia, którzy odpowiadali za odbiór przesyłki z portu i dalszy jej transport do elektrowni wodnej w prowincji Valle del Cauca. Nad wszystkimi operacjami przeładunkowymi, w porcie w Hamburgu i Buenaventurze, czuwał inspektor z niezależnej firmy.

- Zarówno w Europie jak i w Kolumbii musieliśmy uzyskać zezwolenia drogowe dla ładunków ponadnormatywnych. Wcześniej też trzeba było załatwić formalności celne w Kolumbii, tak aby można było bezpośrednio rozładować skrzynie ze statku na naczepy. Jeszcze przed zawinięciem statku do portu, pracownicy z naszego kolumbijskiego oddziału Grupy Fracht ustalali szczegóły transportu z zarządem portu, armatorem, lokalnym przewoźnikem drogowym, z którym objeżdżali trasy i sprawdzali stan dróg, firmą nadzorującą, agencją celną oraz odbiorcą przesyłki. Ten transport wymagał od nas precyzyjnej koordynacji wielu zaangażowanych firm i zespołów, specjalistycznej wiedzy i bardzo dobrej znajomości lokalnych uwarunkowań – podkreśla Agnieszka Matysiak.

Na uwagę zasługuje jeszcze ostatni etap dostawy związany z posadowieniem ładunku. Przesyłka musiała zostać wwieziona do komory maszynowni specjalnym tunelem wydrążonym w zboczu górskim.

Fracht FWO Polska do Ameryki Południowej

Transport części urządzeń hydraulicznych do Kolumbii był kolejnym transportem zorganizowanym przez Fracht FWO Polska do tego kraju. Wcześniej, podobną dostawę spedytorzy zorganizowali do szkoły górniczej Proyecto Escuela de Minas w środkowej Kolumbii. Także i w tym przypadku wykorzystano dwie gałęzie transportowe – drogową i morską, natomiast portem docelowym była Cartagena. W realizację tej dostawy zaangażowane były trzy oddziały Grupy Fracht - z Polski, Hiszpanii i Kolumbii. Obecnie spedytorzy Fracht FWO Polska realizują kolejny ciekawy transport, tym razem 60-tonowego ładunku do Argentyny.

- Ameryka Południowa, tak jak Ameryka Północna, jest ważnym dla nas kierunkiem rozwoju, gdzie realizujemy coraz więcej zleceń. Przy organizacji transportów, możemy korzystać ze wsparcia lokalnych oddziałów Grupy Fracht w Argentynie, Brazylii, Chile i Kolumbii – podsumowuje Jarosław Jankowski, dyrektor ds. rozwoju, Fracht FWO Polska.

rel (Fracht FWO Polska)

+4 TAK TRZYMAC!!
TAK TRZYMAC!!
27 marzec 2019 : 14:08 Stary Kolejarz | Zgłoś
+3 habibi
Zapewne 16000km, nie 1600
28 marzec 2019 : 05:46 habib | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0845 4.1671
EUR 4.2992 4.386
CHF 4.6143 4.7075
GBP 5.1641 5.2685

Newsletter