Porty, logistyka

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację tzw. specustawy terminalowej - poinformowała w piątek prezydencka kancelaria. Wprowadzone do specustawy zmiany związane są z planami rozbudowy terminalu LNG i systemu przesyłowego gaz oraz budową Baltic Pipe.

Nowelizacja rozszerza listę obiektów objętych regulacjami ustawy, pierwotnie przyjętej w 2009 r. w celu uproszczenia i przyspieszenia procedur towarzyszących budowie terminala LNG i związanej z nim innej strategicznej infrastruktury, m.in. gazociągów. Do obiektów objętych regulacją stosuje się m.in. natychmiastową wykonalność decyzji administracyjnych, skrócenie terminów ich skarżenia, rozpatrywania odwołań, wydawania pozwoleń na budowę, czy brak konieczności wprowadzania gazociągów do planów zagospodarowania przestrzennego. Nowa ustawa doprecyzowuje przepisy, które w dotychczasowej praktyce wzbudzały wątpliwości interpretacyjne.

Rozszerzenie działania ustawy, jak argumentował zgłaszający ją rząd, ma usprawnić politykę dywersyfikacji źródeł gazu ze strategicznym celem zapewnienia od 2022 r. możliwości całkowitego zastąpienia gazu z Rosji importem z innych kierunków.

Nowelizacja obejmuje przepisami nie tylko obiekty bezpośrednio związane z gazem, ale i infrastrukturę "niezbędną do ich obsługi": sieci i przyłącza elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, telekomunikacyjne i teleinformatyczne, infrastrukturę drogową lub kolejową, nabrzeża, place składowe, obiekty magazynowe, budynki produkcyjne, montownie, wytwórnie.

Wśród konkretnych przedsięwzięć wymienia się budowę na terenie terminala kogeneracyjnego źródła energii zasilanego gazem, baz bunkrowania i przeładunku LNG na terenie województw zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego czy budowę instalacji satelitarnych LNG zasilających sieć gazową wraz z infrastrukturą niezbędną do ich obsługi.

Do zakresu inwestycji, realizowanych przez Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście, dodano infrastrukturę umożliwiającą zamontowanie instalacji do przesyłu gazu wraz z urządzeniami do rozładunku, załadunku i bunkrowania statków skroplonym gazem ziemnym. Chodzi tu o planowaną rozbudowę terminala o drugie nabrzeże i urządzenia do przeładunku i bunkrowania LNG.

W specustawie dochodzi też szereg nowych gazociągów, w tym m.in. łączących Baltic Pipe z węzłem lub tłocznią czy interkonektor z Ukrainą.

Jednocześnie ustawa umożliwia uwzględnienie kosztów budowy Baltic Pipe w taryfie Gaz-Systemu - operatora systemu przesyłowego gazu. Kosztami uzasadnionymi - które bierze się pod uwagę przy ustalaniu taryf - staną się koszty budowy i eksploatacji Baltic Pipe oraz niezbędnej infrastruktury, również zlokalizowanych na wodach terytorialnych lub w wyłącznej strefie ekonomicznej państw innych niż Polska. Do kosztów tych zaliczono też przypadającą na Gaz-System część kosztów budowy, utrzymania i eksploatacji tłoczni gazu leżącej na terenie Danii.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

autor: Wojciech Krzyczkowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter