Porty, logistyka

Operatorzy systemów przesyłowych gazu z Polski i Słowacji podpisali umowę o realizacji projektu gazowego interkonektora Polska - Słowacja. Na jej podstawie obie spółki podjęły pozytywne decyzje inwestycyjne.

Operatorzy - polski Gaz-System i słowacki Eustream - poinformowali w poniedziałek, że na podstawie umowy "Connection Agreement" podjęli pozytywną decyzję inwestycyjną dotyczącą realizacji gazowego połączenia międzysystemowego Polska - Słowacja. Inwestycja ma status PCI - priorytetowego projektu UE. Jak podkreślono, połączenie to stanowi istotny element gazowego korytarza Północ - Południe w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej i przyczyni się do zwiększenia regionalnego bezpieczeństwa dostaw oraz integracji rynków gazu w regionie. Nowe połączenie pozwoli na dywersyfikację źródeł gazu dla całej Europy Środkowo-Wschodniej poprzez stworzenie brakującego połączenia między polskim i słowackim systemami przesyłu gazu.

"Pozytywna decyzja inwestycyjna potwierdza zaangażowanie obu operatorów w działania na rzecz osiągnięcia najważniejszych celów unijnej polityki energetycznej" - podkreślił prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień. Zdaniem szefa Eustreamu Ratislava Nukovicia, to dobra wiadomość dla odbiorców gazu ziemnego na Słowacji, w Polsce i regionie. "Budowa tego interkonektora gazowego zwiększy regionalne bezpieczeństwo energetyczne i stworzy nowe możliwości handlu gazem ziemnym z korzyścią dla klientów europejskich" - podkreślił Nuković.

Jak podkreślili obydwaj operatorzy, dzięki budowie interkonektora kraje regionu uzyskają bezpośredni dostęp do nowych źródeł dostaw gazu z kierunku północnego, takich jak terminale LNG na Morzu Bałtyckim: w Świnoujściu i w litewskiej Kłajpedzie, dzięki planowanemu gazociągowi GIPL (Polska-Litwa). Równocześnie dostępne staną się w całym regionie dostawy z kierunku południowego – przez połączenie międzysystemowe Słowacja - Węgry oraz planowany gazociąg Eastring. Wszystko to ma pozwolić na poprawę efektywności rynków gazu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Prace budowlane powinny się rozpocząć w II połowie 2018 r. i będą prowadzone do końca 2021 r.

W grudniu 2017 r. Unijna Agencja Wykonawcza ds. Innowacyjności i Sieci (INEA) podpisała z Gaz-Systemem i Eustreamem umowę na dofinansowanie w wysokości 107,7 mln euro w ramach instrumentu CEF (Connecting Europe Facility). Nowa gazowa magistrala będzie miała 165 km długości, z czego po polskiej stronie trzeba będzie zbudować 59 km, a po słowackiej 106 km. Rurą o średnicy 1000 mm będzie można tłoczyć gaz w obydwu kierunkach, jej maksymalna przepustowość wyniesie 5 mld m sześc. rocznie. Projekt obejmuje też budowę tłoczni gazu w polskiej Strachocinie, modyfikację tłoczni Velke Kapuszany na Słowacji i budowę stacji pomiarowej w pobliżu granicy polsko-słowackiej.

autor: Wojciech Krzyczkowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0491 4.1309
EUR 4.2097 4.2947
CHF 4.5098 4.601
GBP 5.0936 5.1966

Newsletter