Porty, logistyka

Bezpieczeństwo związane z funkcjonowaniem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego było tematem przewodnim posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Świnoujściu, w którym uczestniczyli na zaproszenie prezydenta miasta przedstawiciele spółki Polskie LNG z grupy kapitałowej Gaz-System.

Rozmowy dotyczyły awarii technicznej, jaka miała miejsce w dniu 29 października br. Na pytania przedstawicieli samorządu, rady miasta oraz instytucji związanych z bezpieczeństwem odpowiadali dyrektor Pionu Eksploatacji, pełnomocnik Zarządu do spraw BHP oraz p.o. dyrektora Biura Bezpieczeństwa spółki. Poruszano kwestie przebiegu akcji ratowniczej z udziałem Państwowej Straży Pożarnej (PSP), badania przyczyn awarii, komunikacji z mieszkańcami oraz planu działań informacyjnych i edukacyjnych na przyszłość. 

Przedstawiciele spółki Polskie LNG podkreślali, że przyczyny awarii są badane przez specjalnie powołaną do tego komisję. Na stałe z pracownikami służb eksploatacyjnych spółki współpracują także niezależni eksperci oraz Komisja powołana przez Transportowy Dozór Techniczny.

- Najważniejszy w zaistniałej sytuacji jest fakt, że podczas awarii nie było bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców. W wyniku zdarzenia nastąpiła emisja odparowanego gazu do atmosfery. Sytuację na bieżąco monitorowały służby eksploatacyjne terminalu LNG i PSP. Już w kilkanaście godzin po wystąpieniu awarii wznowiono wysyłkę gazu do Krajowej Sieci Przesyłowej oraz zgodnie z wcześniej przyjętym harmonogramem realizowano bez żadnych zakłóceń załadunek cystern samochodowych – zapewniał Zbigniew Bobiński.

To najlepszy dowód na opanowaną sytuację oraz niekolidujące w żaden sposób z bezpieczeństwem mieszkańców skutki awarii.

- W tym tygodniu, także wg uzgodnionego harmonogramu, będzie miała miejsce kolejna dostawa LNG drogą morską – dodaje Zbigniew Bobiński.

- Współpraca ze spółkami zarządzającymi Terminalem LNG to dla nas ważny punkt polityki związanej z bezpieczeństwem naszego miasta – zaznaczył prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz. – Jego mieszkańcy muszą mieć poczucie całkowitego bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne są spotkania z ekspertami, abyśmy mieli kompleksowy obraz pracy gazoportu i w razie potrzeby dostosowali działania służb miejskich do zaistniałej sytuacji.

Podsumowując spotkanie, strony uzgodniły potrzebę organizowania szkoleń oraz akcji edukacyjnych dla mieszkańców oraz częstszych komunikatów dotyczących pracy Terminalu LNG.

rel (Gaz-System SA)

0 LNG
Zagrożenie dla mieszkańców w przypadku wycieku gazu jest zawsze. To, czy nastąpi eksplozja , czy nie zależy od wielu czynników , w tym od panującej pogody. Eksplozje terminali LNG jakie miały miejsce w USA były następstwem wycieku gazu przy bardzo niskim pułapie chmur burzowych (gromadzenie się gazu pod chmurami) i wyładowaniach atmosferycznych.
17 listopad 2017 : 17:54 ssszymek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter