Porty, logistyka

W połowie 2018 r. w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) ma ruszyć budowa infrastruktury portowej do obsługi dużych promów. Zarząd portów Szczecin i Świnoujście liczy, że dzięki inwestycji obsłuży większą masę ładunkową.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w ubiegłym tygodniu podpisał z konsorcjum firm Compono i Tractebel Engineering umowę na opracowanie studium wykonalności i wykonanie projektów budowlano-wykonawczych dot. przystosowania infrastruktury świnoujskiego terminalu promowego do obsługi transportu intermodalnego (wykorzystującego więcej niż jeden rodzaj transportu-PAP).

Wyłoniony w przetargu nieograniczonym wykonawca będzie miał 11 miesięcy na przygotowanie studium wykonalności i wykonanie projektów budowlano-wykonawczych.

Wbicie pierwszej łopaty pod inwestycję planowane jest w połowie przyszłego roku - powiedziała we wtorek PAP Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu. Jak dodała, inwestycja powinna być ukończona do 2022 r.

W świnoujskim terminalu powstanie infrastruktura do obsługi dużych promów o długości do 265 metrów. Terminal będzie mógł dzięki niej świadczyć nowy rodzaj usług przeładunkowych przy udziale transportu kolejowego na poziomie 30 tys. TEU (TEU - pojemność standardowego kontenera - PAP) w roku 2020. Port szacuje, że do 2040 r. liczba przeładowanych TEU zwiększy się trzykrotnie.

Przedsięwzięcie zakłada połączenie i przebudowę stanowisk promowych nr 5 i 6; powstanie nowe nabrzeże o długości 293 metrów i głębokości 13 metrów. Wybudowane zostaną także trzy nowe place postojowe połączone estakadą, stanowiącą nowy drugi wjazd na teren terminalu. Poza tym w planach jest także modernizacja istniejących torów kolejowych i przebudowa istniejących, nowa rampa, przebudowa galerii pasażerskiej i zakup nowego sprzętu przeładunkowego.

Modernizacja terminalu w Świnoujściu to kolejny element rozwoju transportu intermodalnego. Jak podkreśla zarząd portu, obok transportu morskiego i śródlądowego spółka stawia na kolej, która jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Według portu, przedsięwzięcie jest spójne z priorytetami UE, która kładzie duży nacisk na usprawnienie połączeń w ramach korytarzy transportowych z wykorzystaniem przyjaznych środowisku gałęzi transportu.

Zarząd portu widzi wzrost masy towarowej, która będzie obsługiwana - z wykorzystaniem korytarza Bałtyk-Adriatyk - przez port w Świnoujściu.

Dynamika wzrostu obrotów towarowych w terminalu promowym w Świnoujściu wynosi w każdym roku ok. 10 proc. W kierunku Skandynawii odchodzi ze Świnoujścia 11 kursów dziennie. Dla dalszego rozwoju terminalu kluczowe znaczenie ma dobre skomunikowanie z zapleczem; dokończenie budowy S3, którą towary są transportowane z południa Europy do Szwecji i w kierunku odwrotnym.

Szacunkowa wartość inwestycji to prawie 133 mln zł, z czego 75 proc. to unijne dofinansowanie.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA jest spółką akcyjną z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Zarządza dwoma portami - w Szczecinie i Świnoujściu.

W porcie w Świnoujściu znajduje się przede wszystkim terminal dla suchych ładunków masowych oraz terminal promowy. Port w Szczecinie obsługuje zarówno ładunki drobnicowe - w tym kontenery, wyroby hutnicze i ładunki wielkogabarytowe, jak również ładunki masowe - suche i płynne. Oba porty oferują także usługi przeładunkowo-składowe towarów rolno-spożywczych.

res/ son/

0 Porty
Jeśli termial kontenerowy w Gdańsku służy obsłudze ładunków głównie na kierunku wschodnim, terminale gdyńskie obsługują ładunki na Polskę , Czechy, Węgry, terminale niemieckie na Niemcy, Austrię , ogromnie wzrasta ilość ładunków na linii lądowej Adriatyk (Koper, Wenecja) -Bałtyk, to rodzi się pytanie. Jakie ładunki miałby obsługiwać świnoujski terminal kontenerowy? Ten tort jest bardzo ograniczony co do wielkości. Wiem, że to pytanie czysto retoryczne, ale jeśli jest prawdą, ż e chiński inwestor to lipa, że to pranie kasy, że ten terminal skazany jest na porażkę, to czy nie lepiej byłoby, gdyby rząd zajął się na poważnie jednym projektem i go tak poprowadził, by szybko został zrealizowany. Ten projekt to właśnie terminal promowy z dogodnym dostępem do lądowego zaplecza: czteropasmowa S3 i szybka magistrala kolejowa.
28 czerwiec 2017 : 07:56 Ssszymek | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.025 4.1064
EUR 4.2195 4.3047
CHF 4.5005 4.5915
GBP 5.0914 5.1942

Newsletter