Porty, logistyka

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, czyli sieć turystycznych portów Pomorza Zachodniego zostanie rozbudowany. We wtorek w Szczecinie podpisano umowy na dofinansowanie z UE infrastruktury żeglarskiej w portach w Szczecinie, Trzebieży i Dziwnowie.

Ponad 8,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 pomoże w rozbudowie portów turystycznych w Szczecinie, Trzebieży i Dziwnowie. Wartość inwestycji w trzech portach to ponad 20 mln zł.

"To pierwsze unijne wsparcie na inwestycje żeglarskie w bieżącej perspektywie" - powiedział zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. "Tym wszystkim, którym nie udało się pozyskać funduszy w perspektywie 2007-2013, umożliwiamy pozyskanie środków obecnie. To trzy ważne umowy, choć szczególnie istotna jest inwestycja w Trzebieży; kultowej marinie dla turystyki wodnej na Pomorzu Zachodnim oraz dla całej Polski" - dodał Geblewicz.

Dzięki planowanym inwestycjom w marinach przybędzie m.in. pomostów, zapleczy sanitarnych i socjalnych, slipów do wodowania łodzi, a także stanowisk do zimowania i mycia jachtów.

W portach turystycznych w Szczecinie, Trzebieży i Dziwnowie prace mają ruszyć niebawem. Najszybciej, bo w czerwcu 2018 r. ma się zakończyć rozbudowa mariny w Dziwnowie. Z kolei, pod koniec 2018 r. mają być gotowe inwestycje w portach jachtowych w Szczecinie i Trzebieży.

Środki z zachodniopomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego pomogą także w budowie przystani jachtowej w porcie morskim w Mrzeżynie. Niebawem mają także zostać podpisane umowy na dofinansowanie centrum turystyki i rekreacji wodnej w Dźwirzynie i przystani jachtowej w świnoujskim Łunowie.

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski to sieć przystani i portów dla żeglarzy w otoczeniu Zalewu Szczecińskiego i na wybrzeżu Bałtyku. Podczas prac nad powstaniem szlaku zmodernizowano istniejącą już bazę, ale też powstały nowe mariny, m.in. w Szczecinie, Wolinie, Kamieniu Pomorskim, Dziwnowie i Darłowie.

Odległość między portami nie przekracza 35 mil morskich, czyli kilku godzin żeglugi. Umożliwia to bezpieczne, turystyczne żeglowanie nie tylko wytrawnym żeglarzom, lecz również mniej doświadczonym amatorom żeglarstwa. Ze szlaku chętnie korzystają miłośnicy żeglarstwa z Polski, ale również Niemiec, Szwecji czy Danii.

res/ amac/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0777 4.1601
EUR 4.2961 4.3829
CHF 4.6158 4.709
GBP 5.1533 5.2575

Newsletter