Porty, logistyka

Przeładunek ponad 300 tys. ton siarki rocznie na eksport zakłada umowa podpisana przez dwie spółki należące do koncernu chemicznego Grupy Azoty – Siarkopol oraz Bałtycką Bazę Masową. Umożliwia to Grupie Azoty eksport siarki bez konieczności płacenia za te usługi innym podmiotom.

Umowa o współpracy podpisana w Puławach dotyczy świadczenia przez Bałtycką Bazę Masową (spółka zależna Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A.) na rzecz spółki Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol" w Grzybowie (spółka zależna Grupy Azoty S.A.) usług przeładunkowo-składowych siarki granulowanej i pastylkowanej. Rozpoczęcie załadunku ma nastąpić w pierwszym kwartale 2018 r. Do portu w Gdyni siarka będzie dostarczana koleją. Umowa ma obowiązywać do końca 2023 r.

"Umowa ta powoduje, że wykorzystujemy swój potencjał, który mamy w różnych miejscach i zostawiamy w Grupie marże oraz środki, które byłyby przeznaczane gdzieś w otoczenie, do innych podmiotów" – powiedział prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.

Wiceprezes Zakładów Azotowych Puławy Krzysztof Homenda podkreślił, że podpisana umowa przynosi korzyści dla obu spółek i daje impuls do rozwoju Bałtyckiej Bazie Masowej (BBM). "Ponad 300 tys. ton siarki, które będzie przeładowywane w BBM to jest szansa i możliwość rozwojowa. Żeby można było przeładować taką ilość siarki, BBM musi podjąć działania inwestycyjne. Spółka dzięki temu rozwija swoje aktywa. Pozostawienie marży w Grupie umożliwia te inwestycje" – powiedział Homenda.

Bałtycka Baza Masowa to spółka powołana w 1997 r. przez Port Gdynia Holding oraz Zakłady Azotowe Puławy w celu obsługi eksportu polskich produktów chemicznych, a w szczególności nawozów sztucznych. Bazę tworzą specjalistyczne terminale przeładunkowo-składowe do obsługi ładunków płynnych i sypkich, usytuowane w Porcie Gdynia. Roczne zdolności przeładunkowe BBM wynoszą ponad 1 mln ton. Ponad 70 proc. przychodów Baza uzyskuje z usług dla Grupy Azoty (kilkaset tysięcy ton w skali roku).

Prezes BBM Mirosław Turzyński powiedział, że aby obsłużyć siarkę w takiej ilości "jako ładunek dość trudny, niekiedy niebezpieczny", potrzebne są inwestycje dostosowujące do tego terminale BBM. Mają być one przeprowadzone do końca tego roku, a ich koszty mają sięgnąć kilkunastu mln zł. "Musimy dostosować nasze terminale do tego, żeby wszystkie elementy związane z bezpieczeństwem i ochroną środowiska zostały spełnione" – powiedział Turzyński.

Zaznaczył, że przeładunek siarki w BBM będzie się odbywał w magazynie zakrytym (obecnie odbywa się to w zasobni otwartej), spełniającym najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol" S.A. (od 2013 r. w Grupie Azoty) są obecnie jedynym przedsiębiorstwem w kraju i na świecie prowadzącym kopalniane wydobycie siarki. Roczne wydobycie siarki sięga tu ok. 800 tys. ton. Eksport stanowi ok. 80 proc. obrotów rocznych spółki. Siarka sprzedawana jest też do zakładów z Grupy Azoty.

"Dotychczas siarka była przeładowywana w podmiocie zewnętrznym w stosunku do Grupy Azoty. Mając taką spółkę jak BBM doszliśmy do przekonania, że możemy to robić wewnątrz Grupy" – zaznaczył Homenda.

Wiceprezes Grupy Azoty Tomasz Hinc zapytany o to, jakie oszczędności przyniesie podpisana umowa, nie chciał podawać konkretnych cyfr, ale oszacował tę kwotę na kilkanaście mln zł. "To są pieniądze, które zostaną Grupie Azoty" – zaznaczył.

Grupa Azoty S.A. to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Skarb Państwa ma w niej 33 proc. udziałów. Spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów azotowych z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Grupa jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.1124 4.1954
EUR 4.2273 4.3127
CHF 4.5038 4.5948
GBP 5.0163 5.1177

Newsletter