Porty, logistyka

8 września 2016 r. delegacja pod przewodnictwem podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Jerzego Szmita wzięła udział w międzynarodowej konferencji "Zintegrowane korytarze transportowe Europa-Azja", która odbyła się w Odessie. Podczas konferencji przyjęto deklarację w sprawie rozwoju zintegrowanych korytarzy transportowych Europa-Azja.

Podczas konferencji wiceminister Szmit wygłosił wystąpienie w bloku dyskusyjnym "Wdrażanie wspólnych inicjatyw w połączeniach Europa-Azja". Podkreślił w nim konieczność wypracowania nowej koncepcji dla rozwoju transportu multimodalnego o wymiarze euro-azjatyckim i jej realizacji w szerokim zakresie zarówno w Europie, jak i w Azji. Wskazał też na szczególną rolę transportu kolejowego w tym zakresie.

- Polska i Ukraina, ze względu na swoje korzystne położenie, mogą odegrać kluczową rolę w intensyfikacji przewozów euro-azjatyckich. Polska stanowi swoistą bramę wjazdową dla towarów azjatyckich na obszar Unii Europejskiej. Jednocześnie oczekujemy, że to właśnie obszar Ukrainy będzie miał dla Polski strategiczne znaczenie w tym procesie. Zwłaszcza, że przez oba kraje prowadzą najkrótsze szlaki transportowe łączące porty mórz Bałtyckiego i Czarnego - powiedział wiceminister Szmit.

Na marginesie konferencji odbyły się spotkania dwustronne wiceministra Jerzego Szmita z ministrem infrastruktury Ukrainy, Włodzimierzem Omeljanem oraz wiceministrem transportu i komunikacji Republiki Litewskiej, Sauliusem Girdauskasem. Głównym tematem rozmów była współpraca w zakresie kontroli przewoźników drogowych spoza Unii Europejskiej.

- Strona polska jest zainteresowana stałą współpracą służb kontrolnych w zakresie kontroli przewoźników spoza UE, w szczególności przewoźników rosyjskich, którzy wykorzystują granicę Schengen między obu krajami do realizowania przejazdów bez zezwolenia - podkreślił wiceminister Jerzy Szmit po spotkaniach.

W wyniku przeprowadzonych spotkań dwustronnych podjęta zostanie ściślejsza współpraca polsko-litewsko-ukraińska w powyższym zakresie.

rel (MIB)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0422 4.1238
EUR 4.2099 4.2949
CHF 4.4539 4.5439
GBP 4.9745 5.0749

Newsletter