Jerzy Szmit, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Maciej Libiszewski, prezes zarządu PKP CARGO oraz Arkadiusz Olewnik, Członek Zarządu PKP CARGO ds. Finansowych uczestniczyli w forum państw ABC (Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne), położonych w obszarze tzw. Trójmorza. Spotkanie odbyło się w Dubrowniku, gdzie w czwartek 25 sierpnia 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej przyjęło wspólną deklarację współpracy. Transport jest jednym z czterech jej obszarów. W jego ramach PKP CARGO chce rozwijać działalność międzynarodową, zwiększając obecność w korytarzu Północ-Południe.
Przedstawiciele PKP CARGO towarzyszyli Prezydentowi Andrzejowi Dudzie w oficjalnej wizycie w Chorwacji, gdzie wspólnie wzięli udział w forum państw ABC „Wzmacniając Europę: Łącząc Północ z Południem”.
- Strategia PKP CARGO zakłada ekspansję zagraniczną, w tym w szczególności na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. To założenie wpisuje się także w strategię Prezydenta RP. Chcemy jeszcze bardziej być obecni w regionie od Adriatyku poprzez Bałtyk do Morza Czarnego. Dlatego szukamy możliwości biznesowych z przedstawicielami branży logistycznej zarówno z Polski, jak i zagranicy - mówi Maciej Libiszewski, prezes zarządu PKP CARGO.
Największy polski przewoźnik ma w planach intensyfikację połączeń m.in. z Chorwacją. Kraj ten posiada ważne porty na morzu Adriatyckim, z których towary są transportowane w głąb Europy, m.in. do Austrii, Czech oraz na Węgry i Słowację. Inwestycje z wykorzystaniem środków unijnych w chorwackich portach zwiększą ich przepustowość w najbliższych latach, co daje dobre perspektywy na rozwój biznesu. W planach są także połączenia z innymi krajami na południu regionu.
Inicjatywa ABC zakłada m.in. rozwijanie infrastruktury transportowej w oparciu o transeuropejską sieć transportową (TEN-T). W jej ramach ważnym projektem jest także połączenie Polski z Morzem Czarnym poprzez porty w Rumunii i na Ukrainie, czyli korytarz Via Carpatia. Trasa ta stanowi wspólny projekt Polski, Litwy, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Grecji i Turcji, z perspektywą poszerzenia o Łotwę, Estonię i Finlandię.
Deklarację współpracy przyjęli przedstawiciele Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Oprócz prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović, w spotkaniu wzięli także udział prezydenci Węgier Janos Ader, Litwy Dalia Grybauskaite, Słowenii Borut Pahor i Bułgarii Rosen Plewnelijew, a także przedstawiciele prezydentów Czech, Rumunii, Słowacji, Austrii, Estonii i Łotwy w randze ministrów lub wiceministrów.
rel (PKP Cargo)